Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Trzy dekady Gminy Chełm Śląski

Trzydzieści lat temu odzyskaliśmy samorządność utraconą w 1973 roku. Właśnie kończymy trzecią dekadę funkcjonowania Gminy Chełm Śląski, dlatego warto, choćby w skrócie przypomnieć fakty, świadczące, że droga do samodzielności nie była ani łatwą ani prostą.

Administracyjna „wędrówka” nie podobała się mieszkańcom, zwłaszcza, że mieli w pamięci czasy samodzielności, gdy w latach 1954 – 1973 wszystkie sprawy załatwiali na miejscu. W swoim, wtedy gromadzkim, chełmskim urzędzie. Ale czasy były takie, że ówczesne władze centralne, nie bardzo liczyły się z głosami obywateli. Ba,szczerze mówiąc, nie liczyły się w ogóle.

Po odzyskaniu w 1989 roku przez Polskę niepodległości, wzrosły nadzieje na odzyskanie podmiotowości również przez mieszkańców Chełmu z Kopciowicami. Nie mogło być inaczej; zapragnęliśmy ponownie, tym razem w pełni, gospodarować na swoim. Zwłaszcza, że 8 marca 1990 roku opublikowano w Dzienniku Ustaw (nr. 16, poz.65) „Ustawę o samorządzie terytorialnym”. I już pierwszym artykule stwierdzono, że „Mieszkańcy gminy z mocy prawa tworzą wspólnotę samorządową”. Zaś punkt dalej ustawodawca zaznaczył iż, „ilekroć w niniejszej ustawie jest mowa o gminie należy przez to rozumieć wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium”. Powstanie Gminy Chełm Śląski z pragnienia stało się oczekiwaniem. Rychłym.

27 maja 1990 odbyły się w całym kraju pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, lecz Chełmianie i Kopciowiczanie jeszcze głosowali na radnych do gminy Mysłowice. Podobnie było w czerwcu 1994 roku. Owszem, na swoich dzielnicowych czy osiedlowych kandydatów,tyle, że do samorządu mysłowickiego. Podobnie, jak mieszkańcy Imielina. Natomiast mieszkańcy Bierunia, Lędzin czy Bojszów oddawali głosy na swoich kandydatów do gminy Tychy. Poniekąd „po staremu”.

Demokracja nabierała rozpędu, a ustawy sprzyjały odzyskiwaniu podmiotowości. Dotyczyło to także mieszkańców poszczególnych wspólnot, w których rodziły się i odżyły (jak w przypadku Chełmu Śląskiego i jego sąsiadów) pragnienia własnej samorządności i samodzielności. Już w 1991 roku Lędziny i Bieruń stały się odrębnymi miastami, a Bojszowy gminą wiejską. Także w Chełmie Śląskim rozpoczęły się oddolne działania, ale z różnych przyczyn nie zakończyły się równie szybkim sukcesem. Jednak jeszcze w 1993 roku postulaty samorządności konkretyzowały się podczas spotkań rad osiedlowych (wg.  ówczesnych nazw) w Mysłowicach-Chełmie Śląskim i w Mysłowicach-Kopciowicach. Oddolne działania przyniosły oczekiwane rezultaty.

I tak 25 marca 1993 roku swoją uchwałą Rada Miejska w Mysłowicach (wreszcie!) zaopiniowała pozytywnie (cytuję): „propozycje mieszkańców i organizacji społecznych osiedli: Chełm Śląski w sprawie utworzenia oddzielnej jednostki samorządu terytorialnego - gminy Chełm Śląski” zobowiązując zarząd miasta do przeprowadzenia odpowiednich czynności.

W wydawnictwie chronologicznie przedstawiamy najistotniejsze wydarzenia od powstania naszej gminy (formalnie od 1 grudnia 1994 roku, gdy Rada Ministrów RP wydała rozporządzenie w sprawie utworzenia Gminy Chełm Śląski) do przełomu roku 2023/2024. Czytając, przypominamy sobie krok po kroku, początki naszej Gminy oraz kolejne miesiące i lata budowania gminnej samodzielności i podmiotowości. Polecam abyśmy wkraczając w trzydziesty rok funkcjonowania Gminy mogli w jak najszerszych gronach dzielić się przemyśleniami płynącymi zarówno z dokonań w naszej najnowszej historii, jak i czekających wyzwań w najbliższym i dalszym okresie. Życzę dobrej i owocnej lektury.

Stanisław Jagoda

PS. Wydawnictwo już wkrótce będzie dostępne na gminnej stronie internetowej, a katalog, zgodnie z tradycją dotychczasowych naszych wydawnictw, na dniach trafi do Państwa domów.

Komentarze:

Komentator: Bob 1 [2024-01-16 22:47:30]
Także oglądałem, ale czytanie odłożyłem na później. Piękne pejzaże .. Piękny ten nasz Chełm i wiosną i latem, jesienią i zimą. Poprzednie "Pamiętniki jubileuszowe": na 15- lecie, 20 -lecie i "Vivat Niepodległość" dostawaliśmy do domów. Czy teraz też tak będzie panie wójcie?
Komentator: Aga [2024-01-16 22:10:55]
Zdołałam przejrzeć na stronie książkę "Trzy dekady Gminy Chełm Śląski" i niecierpliwie oczekuję wydania papierowego. Wydaje się bardzo interesująca. Kiedy można się spodziewać?
Dodaj swój komentarz