Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

O potrzebie solidarności…

W Chełmie Śląskim, jak w każdej miejscowości konieczne są mieszkania socjalne. Wydawało się, że ta potrzeba społeczna jest poza sporem. Zwłaszcza, że liczba oczekujących w naszej gminie na takie lokum jest (niestety) nie tak mała, jakbyśmy sobie życzyli. I nikt nigdy tego nie ukrywa.

 

Ze względu na bardzo zły stan budynku przy ul. Owocowej już przed trzema laty podjęliśmy konkretne działania aby problem rozwiązać. Opracowaliśmy koncepcję nowego budynku. W ubiegłym roku ze względu na powódź z powodu wydatkowania środków na pomoc poszkodowanym przesunęliśmy realizację zadania na ten rok. Wspólnie z radnymi obecnej kadencji dyskutowaliśmy nad lokalizacją obiektu. Wybór padł na gminną działkę przy ul. Techników.

 

Jako władze gminy Chełm Śląski działamy zarówno z poczucia obowiązku jak i solidarności. Solidarności społecznej.
Choć zdawaliśmy sobie sprawę z faktu, że każde nowe sąsiedztwo może budzić pewne obawy, to nie spodziewaliśmy się aż tak niechętnej reakcji przyszłych sąsiadów budynku, właścicieli posesji oddalonych o kilkadziesiąt metrów.
Nie piszę o tym, aby konfliktować mieszkańców naszej gminy. Wręcz przeciwnie – piszę o tym aby nie dopuścić do konfliktu.

Przypomnę, że mieszkania komunalne, socjalne są istotnym elementem gminnej polityki społecznej. Wiemy, że nie wszystkich stać na własne lokum, a niektórzy z nas nie mają możliwości (z różnych, czasem niezawinionych osobiście przyczyn) zamieszkać w przyzwoitych warunkach. Takim rodzinom należy się pomoc od gminy poprzez zapewnianie godnego bytowania. Co stwarza szanse ucieczki przed groźbą wykluczenia.

Przypomnę też rzecz oczywistą – wszyscy jesteśmy mieszkańcami naszej gminy i wszyscy mamy prawdo do godnego życia. A mnie i radnym powierzyli Państwo funkcje po to, abyśmy podejmowali trudne,czasem nie wśród wszystkich popularne decyzje, a także po to aby pomagać najbardziej potrzebującym pomocy. Do nich należą też przyszli lokatorzy mieszkań socjalnych Dla nich gmina wybiera lokalizację i buduje mieszkania. Na razie dla ośmiu rodzin.

Być może, w innym miejscu, także dla kolejnych.

 

Komentarze:

Komentator: A.B. [2011-07-01 08:47:37]
To dobrze, że będą mieszkania dla tych ludzi, miejmy nadzieję, że nie będą uciążliwi dla sąsiadów i wszystko dobrze się ułoży. Każda lokalizacja takich mieszkań budzi jakieś obawy - czy nie będą to np. ludzie nadużywający alkoholu, awanturujący się itd. ale myślę ,że gmina będzie to obserwować a sąsiadom w pięknych willach włos z głowy nie spadnie.
Komentator: Michal [2011-06-27 17:57:34]
ttrzeba tych niechętnych po prostu przekonać. Moze nie rozumieja, że sa mieszkancami naszej gminy ;-)
Komentator: Bori [2011-06-24 08:08:28]
Wszyscy jesteśmy ludźmi- CI BIEDNIEJSI RÓWNIEŻ ,szkoda że niektórzy mieszkańcy nie rozumieją że na gminie ciąży obowiązek pomocy uboższym. Ludzie opamiętajcie się może kiedyś sami będziecie potrzebować pomocy. Panie Wójcie- szacun dla Pana i dla Rady:-)
Dodaj swój komentarz