Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Dożynki, czyli święto plonów

Dożynki są – od dawien dawna – obrzędem dziękczynnym za szczęśliwe ukończenie żniw. Oczywiście, że takie właśnie też jest ich znaczenie  w Chełmie Śląskim, gdzie każdego roku we wrześniu uroczyście, wszak imprezę poprzedza  dziękczynna Msza święta, dziękujemy  za urodzaje ziemi.  A naszym gospodarzom kłaniamy się za ich nieocenioną pracę.

Każdego roku sprawiedliwie też staram się dzielić chełmski  dożynkowy chleb. Nie tylko, żeby tradycji stało się zadość. Przede wszystkim dzielę ów dożynkowy dar  z intencją ,    aby nikomu chleba, nie tylko symbolicznego, w  najbliższym roku  nigdy  nie zabrakło.   Nie inaczej    będzie    i   w   najbliższą  niedzielę, 4 września. Tradycyjnie zapraszam wszystkich mieszkańców na tegoroczne Gminne Dożynki do Kopciowic.
Spróbujmy jednak przez chwilę  spojrzeć  na święto plonów  w  trochę szerszym  (nawet , ktoś może powiedzieć, nieco przewrotnym) aspekcie. Czy  nie jest naszym wspólnym plonem również każde ( nie tylko rolnicze) dobro materialne wytworzone tutaj wspólnym wysiłkiem? Czyż nie są imponującym chełmskim plonem ostatniego roku nasze inwestycje: nowe drogi, wodociągi  czy kolejne etapy kanalizacji naszej gminy?
Czy nie mamy prawa pogratulować sobie również tych przedsięwzięć? Naszego  zgodnego i szczerego wysiłku dla wspólnego dobra? Naszych umiejętności wykorzystywania  środków unijnych dla rozwoju  Chełmu Śląskiego? Gminy, gdzie w symbiozie potrafią żyć i rolnicy (pierwszoplanowi wszakże bohaterowie dożynek), i pracownicy zakładów przemysłowych, i nauczyciele, i rzemieślnicy, i – inni niewymienieni, a równie istotni dla rozwoju naszej gminy…
Mamy prawo być dumni  z pracy chełmskich gospodarzy. Z naszej wspólnej pracy. Jesteśmy dumni z Chełmu Śląskiego, czemu zapewne damy wyraz także podczas tegorocznych dożynek.  Gdzie, wierzę, nie zabraknie radości, jak i refleksji.
Za nami dobry, choć niekiedy trudny, rok. Był to rok w miarę udanych plonów. Starajmy się, aby następny rok, następne lata, mimo kryzysu, mimo zbliżania się do końca obecnego okresu absorpcji środków unijnych, nie były gorsze. Gmina Chełm Śląski jest miejscem , gdzie tworzenie dobra wspólnego  mieszkańców, nie wymaga szczególnych apeli, ani zachęt. Gdzie - czym się szczycimy - potrafimy sprawiedliwie dzielić to,  co wspólnie tworzymy. Tak jak dożynkowy bochen chleba.
Oczywiście, że dożynki są obrzędem dziękczynnym za szczęśliwe ukończenie żniw. Ale są także świętem plonów. Mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną:  świętem wszystkich naszych plonów.
Stanisław Jagoda
  PS. Wczoraj rozpoczął się nowy rok szkolny. Życzę uczniom, nauczycielom i – oczywiście –rodzicom dobrego roku szkolnego. Bardzo dobrego!

Komentarze:

Komentator: NJKO [2011-09-25 21:48:05]
Lubię ten blog i z w związku z tym COS NOWEGO BY SIE PRZECZYTAŁO.
Komentator: A.B. [2011-09-08 14:04:32]
Odpowiedziałam na zaproszenie i byłam na dożynkach. Fajna impreza integrująca mieszkańców i nie tylko. Szczególnie podobał mi się koncert orkiestry, cieszę się, że również na sprawy związane z kulturą są w gminie pieniądze ... to też piękny plon!
Komentator: Marta [2011-09-07 12:46:28]
Rok był rzeczyście dobry. Ciekawe jakie Pan i Pana współpracownicy macie plany na najblizszy okres? Słyszy się, ze pieniądze unijne się kończą. Sami damy radę?
Dodaj swój komentarz