Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Kontynuacja jest i potrzebna, i możliwa

Ranking  samorządowej „Wspólnoty” nie wynika z subiektywnych ocen  jurorów. O miejscu poszczególnych gmin (ale także i województw) w  klasyfikacji decyduje metoda obliczania wskaźników inwestycyjnych.

Mówiąc jaśniej – brane są pod uwagę wszystkie inwestycje samorządowe skierowane na rozwój infrastruktury technicznej.  I w tym obiektywnym  zestawieniu na 1576 gmin wiejskich Chełm Śląski zajął 7 miejsce. Możemy sobie szczerze pogratulować.
Ktoś może zapytać – co kryje się pod określeniem „rozwój infrastruktury technicznej”? Otóż mowa o inwestycjach w infrastrukturę samorządową koncentrujących się w trzech działach: transport (m.in. remonty i budowa dróg), gospodarka komunalna ( m.in. sieci wodociągowe i kanalizacyjne) oraz gospodarka mieszkaniowa.
Obliczone dla naszej gminy wskaźniki uplasowały gminę Chełm Śląski na pierwszym miejscu w województwie śląskim. Bez niepotrzebnej satysfakcji, ale zgodnie z prawdą trzeba odnotować, że następną śląska gminą w rankingu jest Ciasna, tyle że 31 miejsc dalej.
Jaki jest czasookres oceny? Brane były  pod uwagę inwestycje  w latach 2008-2010 ( 3 lata). Zaznaczyć warto zapewne, że poprzedni okres oceny uplasował nas na 13 miejscu. Jest więc wyraźny postęp. Tym bardziej, że za nami obecnie znajdują się takie gminy jak Mielno, Nadarzyn, Solina czy Ustka.
W ocenianym okresie inwestycje w infrastrukturę techniczną wyniosły  u nas (per capita) 1910,65 zł na głowę mieszkańca. Jest to wynik, który zapewne robi wrażenie na konkurencji. A nas cieszy, gdyż na co dzień doświadczamy dobrodziejstw modernizacji naszej gminy.
Ranking „Wspólnoty” ( ale przecież i ubiegłoroczny „Rzeczpospolitej”) potwierdzają, że przyjęty przed laty program rozwoju Chełmu Śląskiego  jest właściwy.  Jestem przekonany, że jego twórcza kontynuacja jest  i potrzebna, i możliwa.
Być może nie wszystko pójdzie gładko (wiem: apetyt rośnie w miarę jedzenia), jednak warto pamiętać, że osiągnęliśmy już naprawdę wysoki poziom inwestowania. ..Że ciągle nie znamy nowego budżetu dotacji unijnych na kolejne lata programowania. Że nie znamy skali, jak to się zwykło publicystycznie nazywać – drugiej fali kryzysu gospodarczego.
Jednego jesteśmy pewni: swoich możliwości. Z których jesteśmy wszakże bardzo dumni…
 

Stanisław Jagoda
 


 

Komentarze:

Komentator: A.B. [2011-10-25 11:21:53]
Borys to chyba młody człowiek, tym bardziej cieszy ze widzi to co my starsi mieszkańcy doceniamy z racji wieku i doświadczenia. Gratulacje za mądre rządy i trafne decyzje.
Komentator: antykryz [2011-10-24 21:04:09]
oby nigdy
Komentator: kryz [2011-10-24 21:02:46]
Swoja droga ciekawe , czy ( i kiedy - oby nigdy) tzw. druga fala kryzysu dotrze do nas do Chełmu
Komentator: Borys [2011-10-20 09:41:30]
Zgadzam się z Martą, za sukcesami stoi ciężka praca ludzi a w naszym przypadku Pana Wójta- chyba temu nikt nie zaprzeczy. Myślę, że czasem powinniśmy się zastanowić czy aby naszą postawą w stosunku do Naszych Władz nie okazujemy braku wdzięczności za ciężką prace ma rzecz dobra wspólnego. ja jestem dumny z Naszej Gminy - nie od dziś- i życzę niektórym malkontentom żeby tez w końcu zaczęli doceniać pracę dla Nasze Małej Ojczyzny . A Panu Wójtowi życzę dalszej owocnej pracy!!! Jesteśmy dumni z Pana!
Komentator: Marta [2011-10-20 09:10:46]
Swoją drogą - człowiek przyzwyczaja się, że jest fajnie. I wydaje się, że to tak samo z siebie, i od dawna. Dopiero jak się widzi takie obiektywne wyniki, to okazaje się, że inni są gorsi i pewnie tak fajnie nie mają. Dla nas - czapki z głów!
Komentator: taksobie myślę [2011-10-19 19:08:22]
No, no... - to do Borysa
Komentator: Borys [2011-10-19 17:33:33]
Com napisał napisałem....;-)
Komentator: Tak sobie myslę [2011-10-19 15:27:35]
Chyba u borysa miało być gratuluję Wójtowi Chełma i wszystkim...
Komentator: on [2011-10-19 15:22:47]
Takie symptyczne przymruzenie oka Borysa?
Komentator: Borys [2011-10-19 14:10:45]
Tez gratuluję Panu Wójtowi i wszystkim Jego mieszkańcom...:-) Niech żyje Wójt!!!
Komentator: aj [2011-10-19 12:51:49]
Gratulację dla p.wójta, ale też dla wszystkich któryz zapracowali na ten wynik. Na nasz wynik!
Dodaj swój komentarz