Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Pamięć listopadowa

Nasza historia tak się ułożyła,  że każdy z polskich miesięcy mógłby być miesiącem pamięci narodowej. Jest jednak jeden w roku,  w którym - nierzadko mimo woli - budzi się w nas i pamięć wspólnoty, i pamięć osobista.  Takim miesiącem jest listopad.

Pierwszego dnia wspominamy bliskich zmarłych.  Ale przecież nie tylko. W dniu Wszystkich Świętych odżywa przeszłość na co dzień zastygła we wspomnieniach, bliższych i dalszych; czasem bardzo odległych.
Powracają  najbliżsi, których już dzisiaj nie ma, ale także ci którym , jak sądzimy, winniśmy naszą pamięć. Wielu z nas, nazajutrz w Dzień Zaduszny, do wspomnień dołącza szczególne modlitwy.
W jedenastym dniu listopada obchodzimy  Narodowe Święto Niepodległości. Co jakiś czas pojawiają się spory nie tyle co do istoty  Święta, ile co do sposobu jego przeżywania. Czy ma to być dzień radosny, czy raczej pełen skupienia i refleksji? I tym podobne… Zapewne i  w bieżącym roku, jak zawsze przy tego rodzaju dyspucie, wielu z nas puści ten „spór” mimo uszu. I będzie świętował jak uzna za stosowne.
Wprawdzie historia nas uczy, że każdy z dwunastu miesięcy może być miesiącem pamięci, ale listopad jest wyjątkowy.
Nikt nam nie musi przypominać, że zbliża się pierwszy, że nadchodzi  jedenasty dzień tego miesiąca. Tak niezmiennie, od lat budzi się pamięć listopadowa.
Mądra pamięć…
 

Stanisław Jagoda
 

Komentarze:

Komentator: Boris [2011-11-04 11:34:29]
Od przyszłego roku możemy świętować np. 1szą rocznicę "Szczęśliwego Lądowania na Okęciu":-) jak widać Listopad wcale nie musi być smutny i dziwny. Lataj jak Orzeł, ląduj...itd. :-)
Komentator: j-ko [2011-10-29 19:00:08]
Dla mnie to wyjatkowy miesiąc. Myslę, że 1 listopada jest wyjątkowy w całym Chełmie. Mówią to wszyscy, którzy po raz pierwszy znajdą się u nas we Wszyskich Świętych.
Komentator: Ewa [2011-10-28 14:46:12]
Dziwny jest ten nasz listopad.To fakt.
Dodaj swój komentarz