Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Przełom roku

Za nami rok 2011. Rok w miarę dobry dla naszej społeczności. Przede wszystkim zakończyliśmy trzeci etap budowy kanalizacji ściekowej. Przy tej okazji udało się także wybudować nowe nakładki asfaltowe na kilku ulicach (Głogowej, części Jasnej, Karłowicza, Miodowej, Osadzie, Zakolu, Zgody). W kilku ulicach wykonano nowe wodociągi, a przy ul. Miodowej i części ul.Zakola, nowy chodnik.
Ponadto przygotowaliśmy nowe pomieszczenia dla biblioteki, a także zmodernizowaliśmy boiska sportowe. Krótko mówiąc - pod względem inwestycji miniony rok był bardzo dobry.

Jesteśmy już jednak w nowym 2012 roku; jak słyszymy i czytamy w mediach w roku, w którym może być różnie (zwłaszcza jeśli chodzi o finanse). Niepewność na rynkach finansowych determinuje również nasze działania. Poza tym (o czym mówiłem od wielu już miesięcy) praktycznie skończyły się możliwości pozyskiwania środków europejskich z rozdania 2007-2013 (jeśli chodzi o infrastrukturę zostały już wykorzystane prawie w całości).

Dlatego też budżet gminy, który w grudniu został uchwalony jest dość ostrożny. Nie mogliśmy planować zbyt szerokiego frontu inwestycyjnego, gdyż byłoby to nieroztropne. 

Nie będziemy jednak stać w miejscu. I tak w bieżącym roku wspólnie z powiatem bieruńsko-lędzińskim będziemy przebudowywać ul. Odrodzenia wraz z chodnikiem, wykonamy również chodnik wraz z odwodnieniem przy ul. Śląskiej (prace już trwają), wybudujemy też od dawna planowane mieszkania socjalne, będziemy kontynuować program ograniczania niskiej emisji (w bieżącym roku będzie też możliwość montowania piecy gazowych). Jeśli uda się pozyskać dodatkowe środki finansowe w pierwszej kolejności zmodernizujemy jezdnię ul.Śląskiej. Mamy przygotowanych też kilka innych projektów, ale nie będę rozbudzał apetytów. Osobiście wolę miłe niespodzianki, niż niemiłe rozczarowania.

Oczywiście to nie wszystkie nasze zamierzenia. Jest jeszcze edukacja (bardzo chciałbym utrzymać szkołę ponadgimnazjalną – mam nadzieję, że będzie do niej przyzwoity nabór uczniów) kultura, sport  ...

Zapewne zdarzą się problemy, które (jak to zwykle)"wyskoczą" nagle i którym trzeba będzie zaradzić.
W pracy, którą wykonuję należy być optymistą, dlatego też wierzę, że damy radę.
Wierzę też, że rok bieżący nie będzie gorszy od poprzedniego.Tego Państwu  i sobie życzę.

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Borys P. [2012-03-01 11:19:54]
Miło jest żyć w takiej Gminie, która jest tak dobrze zarządzana!!! gratulacje Panie Wójcie
Komentator: Dzida [2012-02-16 21:50:11]
Mieszkam w Chełmie od 2 lat i przez te lata nie spotkałem się z atrakcja dla młodych ludzi która mogła by zachęcić ich do miłego spędzania czasu, sądzę że taka inicjatywa ze strony Wójta była by mile widziana w oczach młodych wyborcach, [zawsze to kilka punktów więcej co 4lata ;] pozdrawiam mieszkaniec Chełmu Śląskiego
Komentator: Gil zimowy [2012-01-22 21:58:24]
Niż demograficzny ma potrfać nie 8 (Mikel), ale nawet 10 lat. Problem jest chyba taki jak w całej Polsce - samorzady zamykają szkoły, bo nabór uczniów maleje, a koszty utryzmania szkoły nawet rosną (np. pensje nauczycieli). Kwdratura koła?
Komentator: D.J. [2012-01-22 13:10:53]
Ktoś kiedyś z niewiadomych powodów "przykleił" tej placówce łatkę złej szkoły, z bigiem lat opinia ta narastała i narastała do czasu aż osiągnęła rangę szkoły niepotrzebnej. Uważam, że najpierw konieczną jest zmiana mentalności ludzkiej i myślenia a przede wszystkim wewnętrznego przekonania o potrzebie istnienia tej szkoły ale na to już niestety władze nie pomogą, tutaj musimy MY MIESZKAŃCY sami sobie odpowiedzieć.... UTRZYMAĆ CZY ZNISZCZYĆ I ZAPRZEPAŚCIĆ to co kiedyś było (i nadal może być) wizytówką naszej gminy.
Komentator: Mikel [2012-01-21 09:06:13]
40, to chyba jednak za mało... Wprawdzie jest niż demograficzny i podobno ma jeszcze potrwać 8 lat, ale ...Nie wiem co wymysleć w takiej kwestii, gdy jest szkoła, porządnie wyposażona, a brakuje chętnych...
Komentator: Chełmiok [2012-01-21 00:50:59]
Niemal 40 z tego co się orientuję, więc tendencja spadkowa;/ Panie Wójcie proszę zwrócić uwagę na chodniki są bardzo oblodzone. Bardzo proszę by firma, która wygrała przetarg na usuwanie śniegu z jezdni i chodników zajęła się także tym newralgicznym problemem. Pozdrawiam
Komentator: art1 [2012-01-20 08:38:18]
Wójt pisze, że chciałby utrzymać szkołę ponagimnazjalną. Nie, bardzo wiem o co chodzi, moze ktoś podpowie:-). Ile tam jest uczniów?
Komentator: Kid [2012-01-18 10:04:45]
Ja też wolę miłe nispodzianki, ale gdy ( może być) trudna sytuacja optymizm wystarczy?
Dodaj swój komentarz