Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Mądrego wyboru!

Jak co roku zakwitły kasztany i… jak co roku rozpoczęły się matury. Konkretnie: rozpoczęły się 4 maja. Wielu z Was, kochani tegoroczni chełmscy maturzyści, miałem już okazję osobiście życzyć powodzenia i znakomitych wyników egzaminu. Wszystkim, którzy mnie teraz czytają, życzę tego samego. Wierzę, że dacie radę!

Trzymamy - bo jestem przekonany, że nie mówię tylko w imieniu rodziców i dziadków - kciuki za Waszą pomyślność. Będziemy z Wami do ostatniego dnia egzaminu, czyli do 25 maja. A nawet jeszcze dłużej.
 Pozwólcie na krótkie (tylko) westchnienie pamięci. Doskonale pamiętam z czasów mojej matury towarzyszące jej zdenerwowanie (słowo stres, nie było jeszcze w tak powszechnym użyciu jak dzisiaj) i każde, nawet najdrobniejsze słowo pociechy od bliskich. Które nie tylko dodawało otuchy, ale mobilizowało. Jestem przekonany, że akurat tutaj nic się nie zmieniło. Całym sercem jestem zatem z Wami, tak jak Wasi najbliżsi.
Egzamin maturalny jest egzaminem dojrzałości. Czyli pierwszym krokiem w dorosłe i samodzielne życie. Krokiem choć dzisiaj najważniejszym, jednak nie ostatnim. Jeszcze zanim dowiecie się o wynikach egzaminu maturalnego, dokonacie wyboru studiów. Część z Was podejmie decyzję o swojej karierze zawodowej. To drugi krok w dorosłość. Ale dopiero drugi, a wcale nie ostatni.
Wiem, macie swoje marzenia i plany. Chcecie realizować zainteresowania i pasje. Pragniecie poznawać nowych ludzi, nowe środowiska. Za przyzwoleniem rodziców planujecie studia w wielkich miastach, w murach renomowanych uniwersytetów czy akademii. To Wasze prawo.
 Mam jednak niewielką prośbę. Zanim (jako kandydaci) zalogujecie się na wybranych uczelniach poszperajcie w Internecie, aby Wasz wybór studiów nie okazał się przypadkowym. Swoimi sposobami zbadajcie, które kierunki zapewniają nie tylko realizację marzeń, ale są pożyteczne. Czyli – jak to się mówi – przyszłościowe.
 Bowiem tak szybko jak minęło Wam liceum czy technikum, tak szybko (kolejne westchnienie mojej pamięci) przebiegnie okres studiów. Za trzy, cztery, pięć lat staniecie przed komisją egzaminacyjną aby obronić dyplomową pracę licencjacką, inżynierską czy magisterską. I to będzie Wasz trzeci, już zasadniczy krok w dorosłość. Krok, od którego będzie zależało całe Wasze dorosłe życie.
Toteż życzę Wam mądrego wyboru już dzisiaj.
 Rzecz jasna teraz najważniejsza jest matura. Gdy jednak zdacie już swój ostatni test maturalny, przypomnijcie sobie moją prośbę. Wiem, wiem… Będziecie już po egzaminie dojrzałości. Jednak dojrzałość oznacza także nie puszczanie mimo uszu dobrych, szczerych rad innych dojrzałych ludzi. Nawet nieco (i więcej niż nieco) starszych.
 Więc jeszcze raz - teraz opanowania stresu, koncentracji i trafnych odpowiedzi, a jutro mądrego wyboru studiów.

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Borys P. [2012-05-25 21:38:39]
Czasem zmiany sa potrzebne. Te ostatnie wszystkim nam wyszły na dobre:-) Pozdrawiam wszystkich i Pana Panie Wójcie:-)
Komentator: Wikta [2012-05-21 11:32:54]
Za oknem mam właśnie kwitnące kasztany i jak żywe wspomnienia własnej matury... Chciałoby się powiedzieć jak ten czas leci! Rzeczywiście wybór kierunku studiów musi wynikać przede wszystkim z rozsądku a dobrze gdy idze w parze z zainteresowaniami ale to rzadki ideał.
Komentator: alik [2012-05-20 12:23:05]
A ja spoko.Korzystam ze słońca. A potem...fiu..!
Komentator: 19-dm [2012-05-18 12:47:24]
Ja już gryzę paznokcie i czekam!!!!!
Komentator: luka [2012-05-18 11:51:33]
Serdeczne dzięki raz jeszcze.
Dodaj swój komentarz