Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej wypadł w tym roku w niedzielę, więc w poniedziałek była okazja,  aby spotkać się z pedagogami chełmskich szkół. Aby złożyć nie tylko życzenia i gratulacje, ale również porozmawiać szczerze o teraźniejszości i przyszłości naszej edukacji.

Zanim jednak, zgodnie z tradycją, przyjąłem w Urzędzie Gminy dyrektorów i nagrodzonych nauczycieli podpisałem  bardzo ważne porozumienie z Kompanią Węglową. Porozumienie, które - nie tylko moim zdaniem- będzie miało istotny wpływ na losy zespołu szkół.  Jego uczniów i  absolwentów.

Podpisanie dokumentu poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania. Rozpoczęły się jeszcze w czasie, gdy los naszego zespołu szkół nie był pewny. Gdy wraz z dyrekcją szkoły dwoiliśmy się i troili, aby pozytywnie zakończyć nabór do klas pierwszych, a to  oznaczało dalsze funkcjonowanie Szkoły. Jak już pisałem w tym miejscu (i to bodaj nie jeden raz), zmagania zakończyły się pozytywnie, z czego zapewne wszyscy jesteśmy dumni. A ja z ulgą mogłem publicznie ogłosić, że warunek rozwoju szkoły został spełniony; mogłem z podniesionym czołem dotrzymać danego na początku 2012 roku słowa.

Już  wówczas bowiem  trwały negocjacje zwieńczone poniedziałkowym (15 bm.) Porozumieniem z Kompanią Węglową. Zgodnie z jego zapisami Kompania nie tylko sfinansuje praktyki zawodowe pod ziemią naszym uczniom, ale – uwaga!- zapewnia prace jego absolwentom.
Bez wątpienia gwarancja profesjonalnych praktyk i zatrudnienia absolwentów wzmocni nie tylko nasze samopoczucie, ale również rangę naszego Zespołu Szkół. Co do tego wszyscy byliśmy zgodni. Ale podczas poniedziałkowego spotkania wszyscy byliśmy także zgodni, że na pozór niepopularne (i nie do końca zaaprobowane przez niektórych pedagogów)  zmiany organizacyjne, które zostały w tym roku wprowadzone w chełmskiej oświacie, okazały się i skuteczne i korzystne ekonomicznie. Skuteczne, gdyż nie spowodowały na dzień dzisiejszy redukcji zatrudnienia, a ekonomicznie korzystne, gdyż przyniosą (zgodnie z symulacją) oszczędności roczne w wysokości ok. ćwierć miliona złotych.

Jak już pisałem wyżej, tegoroczny Dzień Edukacji (zwany też Dniem Nauczyciela) wypadł w niedzielę. Nie wszystkim więc nauczycielom udało mi się złożyć życzenia i gratulacje. Przyjmijcie zatem dzisiaj, Moi Drodzy, podziękowania za wkładany codziennie trud w wychowanie i edukację uczniów naszych szkół. Gratuluję Wam niezłomności i wytrwałości w Waszym powołaniu. Życzę Wam sukcesów zawodowych i osobistych. Życzę wdzięcznej pamięci uczniów, gdy już opuszczą mury szkoły. A gdy w dorosłym życiu będą wspominali swoich Mistrzów, niech wymieniają Wasze nazwiska.
Wszelkiej pomyślności życzę też pracownikom obsługi.
 

Stanisław Jagoda
 

Komentarze:

Komentator: zyzio [2012-11-07 13:11:31]
super
Komentator: ida [2012-10-21 21:05:26]
Do prostozchełmu: Jakoś tam się udało zaoszczędzić, a najważniejsze,że nauczyciele mają pracę.
Komentator: prostozchełmu [2012-10-19 14:30:15]
Szacun za porozumienie. Ale jak udało się (uda się?)zaoszczędzić te ćwierć miliona?!
Komentator: aga [2012-10-17 21:24:16]
Tak, ta praca dla abslwentów technikum to jest coś!
Dodaj swój komentarz