Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Niepodległość i Ojczyzna

94.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w Chełmie Śląskim bardzo uroczyście. W Narodowe Święto Niepodległości nie tylko wraca pamięć historyczna, ale zapewne w każdym z nas budzi się refleksja o istocie niepodległości w wolnej Polsce. Wszak jak nauczał Jan Paweł II niepodległość nie jest nam dana, ale zadana. Zadawana codziennie, także dziś i jutro. A następnym pokoleniom – pojutrze.

Wielu z nas  zapewne przemyśliwało słowa o miłości do Ojczyzny, o niepodległości  w niedzielne dopołudnie w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Ksiądz proboszcz Piotr Guzy odprawił uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyliśmy w doniosłym towarzystwie pocztów sztandarowych. Nasza gminna sztafeta pokoleń.

Po południu w Gminnym Ośrodku Kultury po ciekawym wykładzie p. Romualda Kubiciela wręczyłem nagrody uczestnikom IV edycji konkursu fotograficznego „Gmina Chełm Śląski – moja mała ojczyzna”. Jeśli ktoś powątpiewa  w żywą relację małej ojczyzny z Ojczyzną (przez duże O) powinien wybrać się bezzwłocznie na wystawę. Prace (i to nie tylko nagrodzone) świadczą bowiem zarówno o talentach młodzieży, ale również tajemniczej wrażliwości, którą zwykliśmy nazywać „sercem artysty”.Nie waham się aby napisać, że tego właśnie serca nie brakowało młodym artystom z Zespołu Szkół – Gimnazjum w Chełmie Śląskim podczas towarzyszącego finałowi konkursu występowi pt: ,,Narodowy wiersz, taniec i piosenka ”. Brawo.

Jesteśmy dumni ze swojej Ojczyzny nie tylko z uwagi na pamięć historyczną. Dumni jesteśmy także z dnia dzisiejszego i wierzymy, że następne pokolenia będą dumne z naszych osiągnięć. Ojczyzna – jak pisał C.K. Norwid – to zbiorowy obowiązek. I ten wielki, i ten mały, codzienny. Ciągłe tworzenie i sumowanie wartości.  A wśród niepisanych obowiązków  jest także, moim zdaniem, zwyczaj wywieszania w dniu świąt państwowych flag narodowych. Owszem - zdobią Urząd Gminy, instytucje, ulice przybywa ich z roku na rok także na naszych domach. Ale…

Myślę, że może być ich więcej. Znacznie więcej?

Stanisław Jagoda
 

Komentarze:

Komentator: A [2012-11-21 15:10:36]
Naprawdę bogata Gmina... A ile osób w niej pracuje..
Komentator: Michał Borys Palka [2012-11-20 18:03:09]
http://tychy.naszemiasto.pl/artykul/1579363,chelm-slaski-wojt-stanislaw-jagoda-nagrodzil-dyrektorow-i,id,t.html Bogata Gmina- szacunek!!! :-) PS. powyższy wpis internauta michał- to ktoś inny, to nie ja. Ja się popisuję pełnym imieniem i nazwiskiem;-) pozdrawiam
Komentator: michał [2012-11-19 12:57:24]
Owszem tak jest w całej Polsce, ale ostatnio się zmienia na lepsze. Tychy np. przed 11 listopada rozdają w UM za darmo flagi. Może i my spróbujemy, panie wójcie?
Komentator: ada [2012-11-19 12:50:34]
Piszę dopiero teraz, gdy uciszyło się po obchodach warszawskich. A brak flag? To, niestety, problem całej Polski
Dodaj swój komentarz