Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Z ołówkiem w ręku

Na ostatnich posiedzeniach Zgromadzenia Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) zadecydowano o konieczności zwiększenia dopłat przez gminy, uczestników Związku. Wzrost kosztów funkcjonowania transportu publicznego spowodowany jest m.in. wysokimi, (i, niestety, rosnącymi) cenami paliwa z jednej strony, a spadającą liczbą pasażerów – z drugiej.  Trudno kwestionować takie fakty.

Rzeczywiście, jak wynika z monitoringu komunikacji publicznej wykonanego przez KZK GOP, mieszkańcy naszego okręgu coraz częściej poruszają się prywatnymi samochodami, wskutek czego autobusy (ale i trolejbusy, i tramwaje - rzecz jasna dotyczy to innych gmin GOP) poza godzinami szczytu jeżdżą jeśli nie prawie puste, to na pewno niepełne. Czyli koszt ich eksploatacji rośnie( obok paliwa także remonty, inflacja, koszty osobowe itp.), choćby tylko  wskutek wspomnianego już wzrostu cen paliw, a przychody z biletów maleją.
Dziś  dopłacamy KZK GOP 1,1 mln złotych (plus 0,5 mln PKS).

Chełm Śląski jest jednym z 25 uczestników (gmin) Związku, którego statutowym zadaniem jest wspólne  zaspokajanie potrzeb gmin w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Trzeba sprawiedliwie przyznać, że znacznie częściej lepiej niż gorzej KZK GOP spełnia swoje zadania. Także w zakresie komunikacji międzygminnej.  Ale ponieważ wszyscy i to nie tylko w Polsce szukamy oszczędności już nieco wcześniej rozpoczęliśmy prace w gminie nad znalezieniem sposobu, aby wydatki na komunikację ograniczyć.
Zaczęliśmy od badań. Skrupulatnie monitorujemy  poszczególne linie według tras przejazdów  i ilości pasażerów. Przystanek za przystankiem, zgodnie z rozkładem jazdy, o każdej porze dnia. Dzięki analizie uzyskamy zarówno obraz korzystania z komunikacji publicznej w Chełmie, jak i co jest najważniejsze, zracjonalizujemy jej model.

Za wcześnie na wnioski. Najpierw wszystko musimy policzyć (dosłownie) z  ołówkiem w ręku. Identycznie jak wszyscy robimy w domowych budżetach. Gdzie racjonalizacja wydatków jest ściśle przestrzegana.

Oczywiście wyniki naszej pracy przedstawię bezzwłocznie po jej zakończeniu.

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: alfa [2012-12-13 11:12:16]
KZK GOP po ostatnich swoich decyzjach jest pod ostrzałem - z tego co czytam- niemal wszystkich miast i gmin. To znaczy,że przegieli. Ale też obawiam się, aby w ramach szukania oszczędności, nie stracili nasi mieszkańcy na komunkacji autobuoswej. Pozyjemy, zobaczymy. Czekam na propozycje wójta Jagody
Komentator: Ada [2012-12-11 09:20:03]
Dla przecietnego Kowalskiego autobus jeździ bo ludzie bilety kupują a tu sie okazuje że to takie koszty dla gminy! W budżecie panstwa brakuje na przyszły rok 20 mld zł więc musimy liczyć na siebie, nikt nam nie dołoży...
Dodaj swój komentarz