Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Piątka (tym razem) w Imielinie

Spotkania Piątki są dobrą tradycją. Mówię tutaj  o corocznych spotkaniach pięciu gmin, które wskutek reformy samorządowej z roku 1995, wydzieliły się z tak zwanych dużych miast. Przypomnę (pisałem o tym w ubiegłym roku), że w pierwszą rocznicę tego zdarzenia zaprosiłem do Chełmu wójtów i burmistrzów gmin i miast: Imielin , Miasteczko Śląskie , Marklowice i Pszów… I tak się zaczęło.

Osiemnaste nasze spotkanie odbyło się 13 marca br. w Imielinie.  Czas płynie. Kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy byliśmy beniaminkami w samorządzie, a osiągamy właśnie pełnoletność. 18 lat!

Cel naszych spotkań? Rzecz bezcenna – wymiana doświadczeń i współpraca na możliwych polach.  Jesteśmy szczerzy. Zdarza się i zdarzyło niejednokrotnie, że przyjęte w jednej gminie rozwiązania po korektach czy adaptacjach, stosuje inna gmina.  Samorządowy know-how (jeśli tak wolno powiedzieć) przekazujemy sobie nieodpłatanie. I to jest kolejna wartość dodana naszych spotkań. Dlatego będziemy je kontynuować. Zwłaszcza, że czasy są trudniejsze niż dotąd, zadań dla samorządów przybywa, a środków niestety nie. O ile nie ubywa…

Co do tego zgodni byli wszyscy uczestnicy  spotkania w Imielinie. Wiodącym tematem naszego ostatniego spotkania było wdrożenie nowych zasad gospodarowania odpadami. Każdy z nas tworzy swój gminny (ale w ramach rygorów ustawy) model, ale nikt nie jest usatysfakcjonowany. Tak zwana ustawa śmieciowa wywołuje spore emocje i nie ma się czemu dziwić. Niesie wszakże korzyści (likwidacja dzikich wysypisk, segregacja odpadów, racjonalizacja gospodarowania itp.), ale równocześnie wpłynie na nasze domowe budżety. Wszyscy gospodarze gmin (nie tylko naszej Piątki) szukają najlepszego rozwiązania w tych trudnych czasach.

Jednak czas płynie – wszystko wskazuje na to ustawa wejdzie w życie 1 lipca tego roku. Dlatego już w niedługim czasie właściciele nieruchomości otrzymają deklaracje, które po wypełnieniu trafią do naszego urzędu. Na ich podstawie będą naliczone (tak jak to bywa w deklaracjach podatkowych) opłaty. Niemal równolegle rozpocznie się procedura przetargowa na wyłonienie firmy obsługującej w tym zakresie Chełm Śląski. I jeszcze jedno- wprawdzie nasza Rada Gminy przyjęła uchwałę o wysokości opłaty, ale oczywiście nie wykluczamy możliwości jej (niewielkiej choćby) modyfikacji. Na przykład w wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego.

Następne spotkanie Piątki za rok. O ile, z uwagi na trudne czasy, nie będzie potrzeby „skrzyknięcia się” wcześniej. Wszak działając wspólnie – jest po prostu łatwiej…

Stanisław Jagoda
 

Komentarze:

Komentator: ada [2013-03-24 20:56:25]
spoko,spoko. Wejdzie, wejdzie bo w kasie państwa pusto sie robi. A właściwie już się zrobiło. Każdy grosz na wagę złota! pamiętacie, kotki?
Komentator: Michał [2013-03-24 20:53:31]
Nie nardzo rozumiem jak to z tą ustawą śmieciową jest. Słyszałem opinie,że przedstawiciele rządu mówią,że jak nie wejdzie w życie w terminie to świat się nie zawali. Może więc nie wejdzie w ogeole :-) ?
Dodaj swój komentarz