Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Patron

W dniu wczorajszym uczciliśmy 15.lecie nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim imienia Augusta Kardynała Hlonda. 15-lecie to skromny i rzadko obchodzony jubileusz. W tym wypadku obchody były jednak w pełni uzasadnione. Warto bowiem przypomnieć, że rok 2013 został proklamowany przez Sejmik Województwa Śląskiego (na podstawie uchwały z dnia 15. X. 2012 roku) rokiem Kardynała. Dla uczczenia pamięci 65.rocznicy Jego śmierci.

O życiu i działalności Patrona naszej kopciowickiej szkoły powstało wiele opracowań. Przypomnę więc jedynie, że ks. August Hlond został w 1922 r. mianowany przez papieża Piusa XI administratorem apostolskim Górnego Śląska. Zaś po 3 latach został pierwszym biskupem ordynariuszem nowo utworzonej diecezji katowickiej, a blisko w rok później arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim oraz Prymasem Polski.

Należy przyznać, że byliśmy wczoraj świadkami wzruszającej uroczystości. Bez wątpienia godnej Patrona placówki. Nie mam wątpliwości, że młodzież w osobie swojego Patrona ma wspaniały wzorzec osobowy. Mądrego, odważnego człowieka, wspaniałego kapłana i patriotę. Gratuluję.

Skoro o naszej młodzieży mowa… Miesiąc maj jest okresem, gdy wraz z rodzicami spora jej część (a myślę o absolwentach chełmskich szkól podstawowych i gimnazjum), podejmuje decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacji. Aby wybór był optymalny, dyrekcja naszego Zespołu Szkół już po raz drugi w środę (23 bm.) zorganizowała piknik zawodowy, podczas którego kandydaci do pierwszych klas Zespołu mogli zapoznać się z jego ofertą edukacyjną. Ale nie tylko. Podczas spotkania młodzież miała okazję spotkać się z potencjalnymi pracodawcami, którzy równocześnie są gospodarzami praktyk zawodowych dla uczniów podczas trwania nauki. Wielu z nich szczyci się, jakże zasłużenie, honorowym tytułem: Przyjaciel Szkoły.
Atmosfera była, mając także na uwadze rezultaty towarzyszącego spotkaniu grillowania, po prostu pyszna. Wypada mieć nadzieję, że będziemy równie zadowoleni, gdy poznamy wyniki naboru do klas pierwszych placówki....

Stanisław Jagoda

PS. Zapraszam na "zaległą" majówkę, która odbędzie się 30 maja jak zwykle w Kopciowicach. Miejmy nadzieję, że tym razem pogoda dopisze. Zaczynamy o godzinie 16.00. Zapraszam.

Komentarze:

Komentator: ania [2013-06-04 12:07:45]
Wspaniała zbieżność - 15 lecie nadania imienia naszej szkole podstawowej i rok Kardynała Hlonda w województwie. A druga sprawa - trochę niepokoję się o nabór do pierwszych klas zespołu szkół. Niż demograficzny widać gołym okiem
Komentator: Paulina [2013-06-03 09:06:14]
Uważam, ze dobrze jest podkreslać takie jubileusze, spotkania, imprezy bo to dotyczy naszej miejscowości i ludziom trzeba pokazać że mają się z czego cieszyć i miło spędzać czas, choć ostatnio w deszczu. Tylko dzieciom dopisała pogoda na festynie na dzień dziecka... może tylko one zasłużyły? O szkołe już chyba wszyscy są spokojni, będzie działać !
Dodaj swój komentarz