Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Nieco gorzej

W ubiegły piątek przeczytałem w jednej z gazet, że gmina Chełm Śląski jest najbogatszą gminą w województwie śląskim. Ktoś do mnie zadzwonił z gratulacjami. Było trochę niezręcznie… Dlaczego? Być może zilustruje to stary, rodem z PRL, dowcip. Otóż radzieckie radio podało, że takiego to i takiego dnia, o godzinie dziewiątej rano w Moskwie na Placu Czerwonym będą rozdawać samochody. Gdy od wczesnych godzin zaczęły się gromadzić rzesze chętnych, to samo radio ogłosiło sprostowanie: że nie w Moskwie, a w Leningradzie (dziś – Petersburg), nie na Placu Czerwonym, a na Newskim Prospekcie i nie rozdają samochodów, ale kradną rowery.

A jak to się ma do odebranych gratulacji? Otóż niestety nie jesteśmy najbogatszą gminą, choć bez wątpienia leżymy w województwie śląskim. Jednak w rankingu gmin wiejskich za rok 2012 (podaję za wspólnota.org.pl ) w naszym województwie jesteśmy na piątym miejscu. Co prawda jesteśmy „najbogatszą” gminą wiejską, jednak nie w województwie, a w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Skąd cudzysłów? W naszym powiecie są tylko dwie gminy wiejskie, więc …. Sami Państwo rozumieją.

Tekst w gazecie mówił o tzw. janosikowym, czyli – najogólniej mówiąc – zasilaniem przez gminy zasobniejsze (przekraczające ustawowe wskaźniki) rezerwy celowej budżetu państwa, z której finansowana jest subwencja na rzecz gmin biedniejszych. Z powodu Mazowsza - sprawa bardzo często gości ostatnio w mediach. Wysokość „janosikowego” ustalona jest na podstawie dochodów podatkowych jednostek samorządowych, tyle że sprzed dwóch lat w stosunku do bieżącego roku budżetowego…

Za 2012 rok zapłaciliśmy 670 tys.zł zaś za rok bieżący 411 tys.zł. Jak widać jest nieco gorzej, ale to wcale nie znaczy, że źle. Dlaczego jest gorzej? Wymienię oprócz podatków tylko trzy inne przyczyny: mniej środków z UE (koniec okresu programowania 2007- 2013), dodatkowe obligatoryjne zadania ( np. edukacja) bez wystarczającego zwiększania przez administrację centralną poziomu finansowania, nienajlepsza sytuacja w górnictwie (mniejsze wydobycie, mniejsza opłata eksploatacyjna). W sumie – spada dochód na głowę każdego mieszkańca Chełmu. Przewidywałem to wcześniej także na swoim blogu, wystarczy sięgnąć po zapisy sprzed roku, czy dwóch …

To, że jest nieco gorzej wcale nie znaczy, że wywieszamy białą flagę i czekamy na „zmiłowanie boskie”. Po pierwsze nie ma powodów do apatii - ciągle utrzymujemy się w ekipie gmin wiejskich naszego województwa, w których dochód na głowę mieszkańca jest w miarę wysoki. Po drugie – wprowadzony program oszczędnościowy (co też sygnalizowałem w swoich wpisach na tym miejscu) pozwala na utrzymanie rozwoju gminy; choć jego tempo jest rzecz jasna w stosunku do minionych lat, wolniejsze. Po trzecie – ciągle potrafimy skutecznie walczyć o pozyskiwanie środków zewnętrznych dla naszych inwestycji. Dowód? Właśnie rusza przebudowa ulicy Błędów; wartość projekt u to ok. 2, 5 mln złotych, a poziom inwestowania zewnętrznego – 75 procent (o samej inwestycji już wkrótce napiszę szerzej). Po czwarte i po kolejne – potrafimy dobrze gospodarować naszymi gminnymi środkami.I wtedy gdy było bardzo dobrze, i teraz, gdy jest nieco gorzej.

Zatem - chociaż nie jesteśmy najbogatszą gminą w województwie (oczywiście, że bardzo żałuję) to jednak powodów do przesadnych narzekań nie mamy….

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Halcia [2013-10-28 12:34:15]
W naszej gminie dużo się dzieje - remonty, imprezy, itp. ale niestety informacje dotyczące bieżących spraw są słabiutkie. Mamy przecież stronę internetową i powinno na tej stronie być więcej informacji bieżących. Wbrew pozorom bardzo dużo osób odwiedza strony dot. naszej Gminy. A tak poza tym jest ok.
Komentator: Mat [2013-10-26 15:39:24]
Pieniędzy mało bo Chełm Śląski jako bogata gmina musi oddać w tym rok ponad 400 000 zł jeśli się nie mylę. Jest to trochę krzywdzące bo kwota uzależniona jest od budżetu z przed dwóch lat. Wtedy mieliśmy większe dochody. Formuła janosikowego nie sprawdza się (Patrz przykład woj. mazowieckiego). Cieszmy się z tego co mamy. W tym roku Błędów będzie zmodernizowany. Mam nadzieję, że w następnym uda się to zrobić ze Stacyjną ;)
Komentator: IGA [2013-10-21 09:37:33]
Tak mało komentarzy swiadczy chyba o tym, że nie chcemy słuchac takich wiadomości ale usłyszeć, że jakoś będzie. Wszędzie tylko kryzys i brak pozytywnego myślenia. Może trzeba wrócić do tematu niezameldowanych mieszkańców, którzy odprowadzaja podatki w miejscu zameldowania a nie dla Chełmu gdzie żyją i korzystają z wszystkiego? A najlepszą gminą i tak kiedyś będziemy:)
Komentator: Ryszard. [2013-10-17 19:36:54]
Jest w gminie dobrze i tak trzymać.A pieniędzy będzie zawsze mało.
Komentator: Michał [2013-10-06 16:43:57]
Przejrzałem ten ranking i choć nie jest tak dobrze jak np. w 2007 czy 2009 roku, ale ...inni mogą nam zazdrościć. Wydaje mi się, że program, jak go nazywam, roztropności władzy gminy jest ok. Tym bardziej, że wiele remontów za nami. Wystarczy próbować wjechać do Chełmu jadąc z Tychów z Goławca i Górek...A o nas elegancko!!!
Dodaj swój komentarz