Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Listopad

Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, Narodowe Święto Niepodległości… Dni, w których w sposób szczególny wraca do nas pamięć. Niezwykła pamięć listopadowa.Pierwsze dni świąteczne już za nami. Każdy przeżył je osobiście, choć najczęściej w rodzinnym gronie. Na mogiłach bliskich jeszcze dopalają się znicze...

 Natomiast przed nami 11 listopada. Zapewne już wnet na domach prywatnych i urzędach zaczną powiewać narodowe flagi. Zadbajmy o to wspólnie. Chryzantemy, znicze, a kilkadziesiąt godzin później narodowe flagi - oryginalna symbolika dni listopadowych. Oby jej nigdy nie zabrakło.

W tym roku przypada 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Postanowiliśmy, zgodnie z życzeniami mieszkańców, kontynuować zapoczątkowany w ubiegłym listopadzie model czczenia narodowego święta w naszej gminie. Zatem najpierw w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej Msza za Ojczyznę w doniosłym towarzystwie pocztów sztandarowych, a później uroczysta wieczornica w Gminnym Ośrodku Kultury. Zapraszam.

A teraz trochę na inny temat. Otrzymałem kilka pytań dotyczących inwestycji w Chełmie Śląskim. Pytano między innymi o datę zakończenia remontu ulicy Błędów i budowę kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy Podłuże. Otóż pierwszy etap remontu Błędowa (jezdnia i rowy przydrożne) zakończy się w listopadzie br; natomiast na realizację chodników (drugi etap) będziemy musieli jeszcze poczekać do wiosny. Informowałem wcześniej, że inwestycja jest współfinansowana ze środków zewnętrznych w 75 procentach.

Jeśli zaś idzie o kanalizację przy ul. Podłuże, to wartość projektu współfinansowanego w 50 procentach przez Program Operacyjny Rozwój Obszarów Wiejskich wynosi ponad 5 mln zł. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji. Jej zakończenie – połowa 2015 roku.

Wspominałem o współfinansowaniu zadań gminnych. Tej pomocy dla lokalnych budżetów nie da się przecenić. Wystarczy rozejrzeć się po naszej gminie. Mamy powody do dumy. Warto jednak pamiętać, że środki zewnętrze na inwestycje nie spadają z nieba. Ich zdobycie wymaga umiejętności aplikacji (kompetentnego tworzenia koncepcji i dokumentacji konkursowej) oraz posiadania tzw. wkładu własnego. W przypadku wspomnianych wyżej zadań to odpowiednio 25 i 50 procent wartości projektu. Środki muszą być zagwarantowane w budżecie gminy. Także z powodów takich rezerw i przepływów finansowych tworzenie budżetu gminy na każdy kolejny rok jest tęgą „łamigłówką”. A właśnie w listopadzie budujemy budżet na rok 2014. Czyli - potrzeby i zdrowe aspiracji z jednej strony, a kurczące się (o przyczynach pisałem niejednokrotnie) możliwości z drugiej. Jestem optymistą, ponieważ zawsze udaje nam się znaleźć złoty środek. Jednak przyznaje, że poszukiwania z roku na rok są coraz trudniejsze.

Ale dajemy radę…

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Reni [2013-11-12 12:36:13]
Cieszymy sie z kolejnych inwestycji i w przyszłym roku czekamy na kolejne. Obchody 11 listopada - w kościele pięknie i nawet sporo osób, ci którzy byli to nie żałują. W eurocentrum wiało pustką - nie przyszli nawet rodzice dzieci, którzy przygotowali piękny program artystyczny - dlaczego? muszą sobie odpowiedzieć organizatorzy wieczornicy i sami mieszkańcy, a koncert - no cóż, chyba dla koneserów i jednak nie na 11 listopada... Wystawa fotograficzna przypomina, że Chełm jest piękny!
Komentator: Jan [2013-11-06 13:03:08]
Gołym okiem widać że w gminie dużo się dzieje, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ja mam nadzieję, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na komunikację publiczną w dotychczasowym układzie ( zwłaszcza linia 149). Pozdrawiam
Dodaj swój komentarz