Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Idą Święta, idzie Nowy Rok

 Koniec roku sprzyja wspomnieniom. Stąd pierwsze pytanie. Kto z nas pamięta, że w tegorocznym Wielkim Tygodniu panował tęgi mróz? Niewielu, a na pewno nie wszyscy. Szczerze mówiąc sam nie byłem pewny, więc sięgnąłem do swojego bloga z tamtego czasu. Rzeczywiście – mróz. A przecież było to zaledwie kilka miesięcy temu! 

 Pamięć ludzka jest zawodna. Tak jest od lat. Jednak współcześnie gęstość codziennych (ba! cosekundowych) informacji płynących z wielu źródeł sprawia, że w naszej pamięci zahaczają się niekoniecznie najistotniejsze z nich. Niejako same z siebie. Nie jestem wolny od takiej …. samowoli własnej pamięci. Dlatego dość regularnie dokonuję inwentaryzacji wiadomości zakotwiczonych w mojej świadomości. Ważne zachowuję, mniej istotne przesuwam na dalszy plan, a w sporej ilości przypadków jak gdyby resetuję pamięć. Myślę, że w podobnym uporządkowywaniu umysłu nie jestem osamotniony.

Dzisiaj z samego rana „porozmawiałem” z moją pamięcią o mijającym roku. Jaki był? Co było w nim dla naszej gminy najważniejsze? Z czym sobie poradziliśmy, a co nas zaskoczyło? Z czego możemy być dumni? I inne tego typu.

Za najważniejsze uznałem dwa wydarzenia. Pierwszym, dotykającym nas, niejako fizycznie, było wejście z dniem 1 lipca 2013 roku tak zwanej ustawy śmieciowej. Zaś drugim - rewelacyjny wynik egzaminu gimnazjalnego chełmskiej młodzieży. Myślę, że w obu przypadkach mamy powody do dumy.
Wzbudzająca powszechne obawy w całym kraju ustawa (której los i zakres do końca budził obawy) zafunkcjonowała w Chełmie Śląskim dobrze. A na pewno nie spowodowała rewolucji śmieciowej. Owszem, ciągle zdarzają się niedociągnięcia ale perturbacji znanych choćby z mediów, w Chełmie nie było. Oby tak dalej. No i drugie wydarzenie – wspaniały wynik chełmskiej młodzieży podczas tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Uśredniony wynik we wszystkich przedmiotach znacznie powyżej średniej krajowej. Najlepiej nie tylko w powiecie, ale w całym województwie śląskim. Będzie podobnie w roku 2014? Trzymajmy kciuki.

Bilans naszego samorządowego 2013 roku jest dobry. Choć nie był (jest) to rok łatwy. Kryzys nie ominął naszej gminy, choć dajemy sobie radę. Warto wspomnieć o kilku sprawach.
Choćby o dobrze przygotowanych na przyjęcie sześciolatków szkołach, o rozwijającym się Zespole Szkół, o 15. leciu nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmie Śląskim imienia Augusta Kardynała Hlonda w roku 2013 proklamowanym przez Sejmik Województwa Śląskiego jako rok Kardynała…. Ale trzeba także wspomnieć o gminnych inwestycjach. Wszak przed kilkunastoma dniami zakończył się pierwszy etap remontu Błędowa, natomiast wiosną powstanie chodnik. Koszt inwestycji wynosi ponad 2 mln złotych, z czego finansowanie zewnętrzne to 75 procent wartości projektu. W postępowaniu przetargowym już wkrótce zostanie wyłoniony wykonawca kanalizacji przy ul. Podłuże. Wartość tego projektu - ponad 5 mln zł (poziom refinansowania ze środków Unii Europejskiej – 50 procent).
Zacząłem wpis od mrozu przed Wielką Nocą. Tymczasem niewiele wskazuje na to, aby Święta Bożego Narodzenia ‘2013 były mroźne. Niemniej wszyscy (zwłaszcza najmłodsi) mamy nadzieję, że jednak sypnie śniegiem, aby – jak to zwykło się mówić – tradycji stało się zadość. Dlatego właśnie nadziei, rodzinnej atmosfery, wzajemnej życzliwości, miłości i pogody ducha na okres nadchodzących Świąt życzę wszystkim mieszkańcom naszej gminy. Proszę Czytelników, aby przekazali moje życzenia swoim bliskim i znajomym. Równocześnie dziękuję wszystkim tym, którzy przekazali do mnie swoje życzenia Wesołych Świąt. Bardzo dziękuję.
Życzenia noworoczne, jak każdego roku (już po raz czwarty!) złożę Mieszkańcom podczas Sylwestra, który rozpoczniemy na placu przed Urzędem Gminy o godz.22,30. Nie wszyscy, z różnych względów, będą mogli uczestniczyć w zabawie, dlatego pozwalam sobie do życzeń świątecznych dołączyć także noworoczne. A więc…

Życzę wszystkim żeby rok 2014 nie był gorszy od mijającego. Żeby nie zabrakło nam wszystkim zdrowia, a również wytrwałości w realizacji zamierzeń, kontynuacji pozytywnych inicjatyw oraz mądrości na co dzień.
Do siego Roku!

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Basia [2014-01-02 13:03:19]
Wszystkiego dobrego w nowym 2014 zrealizowania wszystkich zamierzeń planowanych w tym roku.
Komentator: Michał [2013-12-23 09:33:21]
Planuję na jutro przed wigilią rozmowy ze swoją pamięcią. Zapewne sięgną dalej niż mijający rok. Jestem optymistą, więc nie powinno być źle. Życzę wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. "Bóg się rodzi moc truchleje". Do siego roku!
Komentator: Michał Borys Palka [2013-12-23 08:55:25]
Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność! Panu Wójtowi, radzie gminy, pracownikom urzędu, jednostek organizacyjnych i wszystkim mieszkańcom Chełmu Śląskiego :-) Michał Palka
Komentator: Bogda [2013-12-21 21:12:02]
Wszystko pięknie tylko będziemy o rok starsi ale też doświadczenia nam przybywa a w tych trudnych czasach dla społeczeństwa jest ono konieczne... również w zarządzaniu gminą. Gratulacje sukcesów i wielu sił do zdobywania kolejnych. Wszystkim mieszkańcom i sobie życzę dużo powodów do zadowolenia z faktu, że mieszkamy właśnie tutaj, choć mała miejscowość też ma swoje złe strony:) A odnośnie resetowania - jak to się robi? Chętnie spróbuję:)
Komentator: K.I.B, [2013-12-20 08:14:59]
Dziękujemy za życzenia. My też tą drogą, dla Pana wójta i wszystkich, którzy czytają blog oraz komentarze :-). Zdrowych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Oby nie był gorszy!
Komentator: agata [2013-12-19 21:50:47]
Wesołych Świąt i Szczęśliwego 2014 roku. "Podnieść rączkę Boże Dziecię?" Może i śnieg spadnie n a Pasterkę?
Dodaj swój komentarz