Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Ważne wydarzenia

Piszę w przeddzień 1 maja. Dla sporej części, a myślę zwłaszcza o ludziach starszych pokoleń, dzień ten raczej kojarzy się ze Świętem Pracy, obchodzonym (przyznajmy) pompatycznie w PRL. Jednak gdy zapytamy ludzi młodszych jakie mają pierwsze skojarzenie z pierwszym majem, większość zapewne odpowie, że tego dnia Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Do gospodarczo – politycznego związku demokratycznych państw europejskich.

Było to dziesięć lat temu. A stało się możliwe, gdyż od wyborów 4 czerwca 1989 roku (przypomnijmy; wyborów nie w pełni demokratycznych, ale inicjujących przemiany w naszym kraju) Polska stała się suwerennym, demokratycznym i niepodległym państwem. I jako niepodległe państwo już 25 maja 1990 roku złożyliśmy oficjalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji w sprawie stowarzyszenia z Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Która 1 stycznia 1993 roku przekształciła się w Unię Europejską.

Należy w tym miejscu zauważyć, że olbrzymi wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości miał kanonizowany w minioną niedzielę (27 bm.) Papież – Polak Jan Paweł II.
Dzieła Papieża- Polaka w demokratyczne przemiany w Polsce, w Europie, ale też w całym świecie, nie wolno nie docenić.

Zatem - tegoroczna wiosna (na dodatek wyjątkowo piękna) przynosi nam trzy bardzo istotne dla naszego kraju wydarzenia. W porządku chronologicznym: ogłoszenie świętym Jana Pawła II, dziesiąta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i 25 rocznica odzyskania przez nasza Ojczyznę niepodległości. A ponieważ są to wydarzenia istotne dla naszego kraju, są równie ważne dla naszej gminy. Która – też pamiętajmy - weszła właśnie w dwudziesty roku samorządności.

Czyż więc nie warto zdobyć się na refleksję nad dokonaniami naszej wspólnoty w jej najnowszej historii? Zastanowić się nad wpływem takiego, a nie innego przebiegu historii na polską (a więc i także na naszą, chełmską) świadomość, na wyznawane wartości oraz poczucie dumy z rozwoju naszej Ojczyzny, a również naszej „małej ojczyzny” Chełmu Śląskiego?

Nie idzie mi o budowanie tak ostatnio modnych modeli historii alternatywnej. Czyli co by było, gdyby było inaczej niż było. Nie chodzi mi o zastanawianie się na domniemanymi losami Chełmu Śląskiego, gdyby nasza historia podążyła starą, nazwijmy ją – PRL-owską koleiną. Idzie mi przede wszystkim o to, abyśmy potrafili sprawiedliwie ocenić nasz wspólny dorobek. Także w historii Chełmu Śląskiego. Abyśmy potrafili sobie odpowiedzieć szczerze, czy w bilansie wydarzeń (których rocznice obchodzimy tej wiosny) udało nam się wykorzystać szanse i możliwości, które się przed nami otwarły wskutek tych właśnie wydarzeń?
Czy pozytywną zmianę przyniósł nasz wysiłek, ale wsparty przez Unie Europejską. A konkretnie przez jej fundusze?

Kończąc – zapraszam do dyskusji na temat przemian jakich byliśmy i jesteśmy świadkami w minionym dziesięcioleciu. Proszę nie tylko o komentarze pod moim wpisem. Proszę również o szersze opinie, które należy wysłać na adres pocztowy Urzędu Gminy, lub na jej adres emailowy.
Najciekawsze opublikujemy w specjalnym wydawnictwie…

Stanisław Jagoda

PS. Ze względu na prognozowane załamanie pogody w dniu 3 maja, tradycyjna "majówka" odbędzie się w późniejszym terminie (25 maja).

Komentarze:

Komentator: Judyta [2014-05-06 08:48:18]
Ciekawa propozycja tego podsumowania i możliwość usłyszenia "głosu ludu" a dla samych mieszkańców okazja do popatrzenia na Chełm oczami osób, które tu przyjeżdżają i są zachwycone ( choć trochę mało ukwiecony ten Chełm moim zdaniem:) Na pewno coś napiszę jak pomyślę i zachęcam innych
Komentator: roj [2014-05-05 09:22:48]
Okazało się, ze to dobry pomysł z przesunięciem majówki. miejmy nadzieję, że 24maja będzie ciepło i słonecznie. Jak to zawsze podczas wójtowych majówek było :-)
Komentator: ludwik [2014-05-02 17:48:59]
Moim zdaniem musimy pamiętać, że fundusze unijne to jedynie wsparcie dla naszych projektów. Bez naszego wkładu, a nie myślę tylko o wkładzie finansowym, modernizacji obiektów i ulic po prostu by nie było. Tak jak bez naszej walki o niepodległość, nie mielibyśmy niepodległej Polski. Nie bądźmy nadmiernie skromni...
Komentator: ana [2014-05-02 12:42:27]
Rzeczywiście to warte zastanowienia - co przez dziesięć dzięki wsparciu funduszy UE udało nam się w Chełmie zrobić. Mnie jednak intryguje myśl - co by było, gdyby było inaczej niż było :-)
Dodaj swój komentarz