Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Czas radości i nadziei

Równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą występuje jak wiadomo dwa razy w roku: w marcu i we wrześniu. Marcowa równonoc ma wpływ na termin Wielkanocy, święta ruchomego lecz przypadającego na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Dotyczy to zarówno kościoła zachodniego jak i wschodniego. Skąd więc różnica w dacie Wielkiej Nocy u nas i u prawosławnych? Z kalendarza: nas obwiązuje gregoriański, natomiast na wschodzie juliański.

Historia wyznaczania daty Świąt Wielkiej Nocy jest wyjątkowo interesująca. Ich dokładny termin był przez wieki przedmiotem sporu w Kościele. Ale nie tylko. Również Mikołaj Kopernik, własnoręcznie wykonał tablicę astronomiczną, na której wykreślił równonoc wiosenną.

Jednak zasadniczym zadaniem było ustalenie daty ukrzyżowania Chrystusa. Warto pamiętać, że różnicę powodował żydowski system liczenia dnia, czyli od zachodu do zachodu słońca. Z czasem (i dzisiaj przeważa taki trend) datę śmierci Chrystusa ustalono na dzień 3 kwietnia (14 nisan starożytnego żydowskiego kalendarza).

Wielka Noc to święta wyjątkowe. To czas refleksji, radości i nadziei. To czas miłości i zgody. Życzę, aby tegoroczne Święta Wielkanocne przyniosły nam wszystkim tutaj w Chełmie Śląskim, ale także naszym najbliższym i bliskim porozrzucanym niekiedy po całej Polsce, Europie i świecie, radość oraz wzajemną życzliwość. Aby świąteczny zajączek był hojny nie tylko dla najmłodszych, ale także dla nieco starszych, a nawet jeszcze bardziej starszych. Entuzjastom (entuzjastkom?) życzę udanego Śmigusa-Dyngusa, a wszystkim wyjątkowych wielkanocnych potraw.
 

Wesołych Świąt!

Stanisław Jagoda

 

Komentarze:

Komentator: Michał [2015-04-04 10:15:41]
Czytam właśnie w świątecznym "Gościu Niedzielnym", że coraz więcej głosów chrześcijan ze wschodu i z zachodu o ujednolicenie terminu Świąt Wielkiej Nocy. Tak się złożyło, że były we jednym terminie przecież w ubiegłym roku. Następne będą w 2017, a kolejne w 2034. Chyba, że wcześniej zapadnie decyzja o wspólnej dacie. Ale to na marginesie. Najważniejsze, aby Święta Wielkiej Nocy były błogosławionym czasem dla nas wszystkich. Wesołego Alleluja!
Dodaj swój komentarz