Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Święto i codzienność

Wartą przypomnienia (szczególnie dzisiaj) jest data 14 października 1773 r. Otóż właśnie wówczas powstała Komisji Edukacji Narodowej, a dla upamiętnienia wydarzenia w tym dniu obchodzimy święto Dnia Edukacji Narodowej (nazwa z 1982 roku), zwane potocznie Dniem Nauczyciela.

W Chełmie Śląskim trzymamy się tradycji, ale równocześnie szczególnie zabiegamy o rozwój i lepszą przyszłość. Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dlatego grona pedagogiczne wszystkich gminnych szkół traktujemy z należytym szacunkiem; wszak od pracy nauczycieli zależy w dużej mierze chełmskiej młodzieży chowanie, że pozwolę sobie na parafrazę słynnej maksymy Jana Zamojskiego.

Kontynuujemy dobre praktyki,  tegoroczne obchody święta nauczycieli w naszej gminie, nie są możliwe bez wręczenia awansów zawodowych  i nagród. Korzystam z okazji i wszystkim chełmskim pedagogom życzę satysfakcji z pracy i doceniania rzetelności ich służby przez wychowanków. A także przez ich rodziców, zwłaszcza, że nie zawsze z tym jest najlepiej.

Szanowni pedagodzy - cenimy Waszą pracę, choć nie zawsze i nie wszyscy potrafimy dać temu wyraz.

A propos satysfakcji… Tym razem nie od święta. Otóż w połowie lipca 2013 roku pisałem w tym miejscu o dosyć powszechnych w kraju niepokojach poprzedzających wprowadzenie tzw. „ustawy śmieciowej” (weszła w życie 1 lipca 2013 roku). Do której (przypomnę), także jako władze samorządowe mieliśmy zastrzeżenia. Jednak – co spotkało się z Państwa uznaniem wraz z Radą Gminą zrobiliśmy wszystko, aby „rewolucji śmieciowej” w Chełmie Śląskim nie było. Udało się? Po upływie  ponad dwóch lat można powiedzieć tak – owszem, udało się i rewolucji nie było. Jednak do pełnej satysfakcji nieco zabrakło.

Niekoniecznie z powodów naszych  czy mieszkańców. Wprowadzany system czyli wdrożenie nowych zasad odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, ma mankamenty, niejako założycielskie. Głównym jest jego swoista nieszczelność. Jednak patrząc obiektywnie – przedsięwzięcie jest ogromne i na polskim rynku nowatorskie. Dlatego w takich przypadkach dopiero praktyka wydobywa na wierzch „ukryte wady”. Na szczęcie można je eliminować  w kolejnym etapie.

Tak będzie i u nas. Właśnie dobiega końca umowa z wykonawcami i przygotowujemy się do podpisania następnej . Oczywiście wskutek przetargu. Jednak pracując nad regułami kolejnego etapu szczególny nacisk kładziemy na uszczelnienie jej działania  w trzech głównych obszarach.

Są to: zasady odbioru popiołów  z poszczególnych posesji; zasady dostarczania  odpadów zielonych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz miesięcznego ryczałtu dla właścicieli domków letniskowych (więcej szczegółów na stronie internetowej urzędu gminy).

Kolejny etap działania ustawy śmieciowej w naszej gminie będzie ulepszeniem niektórych mechanizmów.

Zatem – i tym razem nie ma mowy o rewolucji śmieciowej. Chcemy mieć wszyscy więcej satysfakcji. Nie tylko z okazji ważnego święta.

Także na co dzień…

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Kris [2015-10-18 20:41:49]
To prawda, nie wszyscy potrafią docenić prace nauczyciela. Ostatnie, w Dniu Nauczyciela, demonstracje pedagogów w Warszawie, mają swoje przyczyny. Sorry, taka jest prawda
Komentator: Ada [2015-10-18 20:36:57]
Fajny zestaw tematów :-) Do życzeń dla nauczycieli i pracowników szkół i przedszkoli dołączam swoje.
Dodaj swój komentarz