Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Miesiąc szczególny

Dobiega końca październik. Miesiąc, który kojarzy się z polską złotą jesienią ale też z edukacją. W tym miesiącu obchodzimy bowiem Dzień Edukacji Narodowej. Przypada on w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej powołanej 14 października 1773 roku. Współcześnie w tym dniu szczególnie doceniani i nagradzani są nauczyciele (stąd potoczna nazwa: Dzień Nauczyciela). Nie inaczej było (nie mogło być) w naszej gminie.

O tegorocznych laureatach piszemy na pierwszej stronie tego wydania "Naszych Spraw" oraz na gminnej stronie internetowej. Gratuluję nie tylko wyróżnionym; serdeczne słowa kieruję do wszystkich chełmskich pedagogów, dziękując im za dobrą pracę. Wierzę, że wspólnie podołamy nowej reformie oświaty, w której jest jeszcze sporo znaków zapytania. Nie mam wątpliwości, że damy radę.

Od października br.obowiązuje nas nowa umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Jest więc okazja do przedstawienia Państwu kilku faktów związanych z tym zagadnieniem. Otórz, od lipca 2013 roku zaczęła obowiązywać tzw. "ustawa śmieciowa" na mocy której gmina przejęła na siebie obowiązek odbioru i zagospodaarowania odpadów od mieszkańców. Na podstawie danych z lat poprzednich ustalono opłatę za tę umowę, która obowiązuje do dziś.

Jednak na przestrzeni minionych trzech lat obserwujemy znaczący wzrost strumienia odpadów. Staramy się również biorąc pod uwagę Państwa sugestie, modyfikować istniejący system tak aby nie wzrosły opłaty za tę usługę. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także właściwa segregacja odpadów.

W nowej umowie dla niekórych frakcji odpadów udalo się uzyskać korzystniejsze ceny. Zobaczymy jak to wpłynie na ponoszone koszty. Dziś niestety nie mogę zagwarantować, że wysokość opłaty nie ulegnie zmianie.

Gdy zajdzie taka konieczność poinformujemy Państwa z odpowiednim wyprzedzeniem.

Tymczasem przyglądajmy się jeszcze październikowi. To nade wszystko piękny, kolorowy miesiąc.

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Dodaj swój komentarz