Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Zmiany

Każde zmiany, choćby przeróżnego rodzaju reformy, budzą niepokój. Nic dziwnego. Nierzadko bywa tak, że ledwie przyzwyczailiśmy się do dotychczas funkcjonującego systemu, a nagle przychodzi (także nierzadko) radykalna zmiana zaś to co (bardziej lub mniej udanie) nauczyliśmy się stosować, z czym nauczyliśmy się  już żyć, należy uznać za minione.

I niejako zaczynamy od nowa; obiektywnie wykonujemy krok w niepewną przyszłość. Przede wszystkim dotyczy to tak zwanych reform (czy zmian) odgórnych tj. wprowadzanych przez władze państwa - tak  obecnie jest chociażby z reformą oświaty - lecz nie tylko. Jednak po kolei

Pozostawmy na boku spór o celowość nowej reformy oświaty. Żyjemy w państwie prawa i przyjęte przez jego władze ustawy mają moc obowiązującą. Mówiąc wprost – należy je wprowadzać w życie. Tak było i tak będzie. Nikt, ani nic nie zwolni władz samorządowych, a więc także władz Chełmu Śląskiego, od wykonania tej reformy. Toteż od dłuższego czasu trwają już w naszej gminie prace nad nowym systemem funkcjonowania sieci naszych placówek oświatowych. Idzie przede wszystkim o dobro dzieci i młodzieży, chociaż nie tylko. Sprawne, efektywne nauczanie i doskonalenie umiejętności jest wynikiem właściwiej współpracy młodzieży z kompetentnym zespołem pedagogicznym. Pracującym na co dzień w dobrych warunkach. Dlatego planujemy inwestycje w nowej sieci szkół. Prace przygotowawcze już trwają.

 A propos pedagogów …. Od lat chlubimy się naszymi nauczycielami. Nie może więc dziwić, że usilnie i wytrwale pracujemy nad takim rozwiązaniami, aby nikogo z nich nie stracić. Muszę przyznać, że nie jest to zadanie  łatwe. Wierzę jednak, że i tym razem, poradzimy sobie. 

 Teraz inny temat. Jak wiemy tzw. „ustawa śmieciowa” weszła w życie ponad trzy lata temu. Ustaliliśmy stawki (opłaty) dla mieszkańców, które obowiązują obecnie. Jednak, jak w całym kraju, także w naszej gminie, z roku na rok  wzrasta strumień odpadów komunalnych. Obecnie aby zbilansować koszty obsługi tego zadania gmina dopłaca rocznie kilkaset tysięcy złotych. Od października br. mamy nową umowę na odbiór, mówiąc skrótowo, śmieci. Jestem przekonany, że wynegocjowaliśmy najlepsze z możliwych warunki. Obawiam się jednak, że dotychczasowe stawki muszą (przypomnę - po trzech latach obwiązywania!) ulec zmianie. Aby przychody zrównoważyły wydatki opłata musiałaby wynosić ok. 18 zł. Dlatego biorąc pod uwagę również Państwa sugestie, systematycznie staramy się modyfikować (uszczelniać) system. Wprowadzamy limity odbioru w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Dla osób, które mają ich więcej niż określony limit umożliwiamy odbiór za określoną dopłatą. Istotne jest także prawidłowe selekcjonowanie odpadów. Będziemy się starać aby ewentualna podwyżka opłat nie była zbyt drastyczna...

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Mikołaj (nie święty) [2016-12-06 15:28:25]
Panie Wójcie. Ja akurat wiem że gmina dopłaca do śmieci, wody, kanalizacji i że są to duże kwoty ale mało kto szuka na rachunku tej dopłaty, a nawet jak zobaczy dopłatę kilkanaście złotych to nie jest wdzięczny ani panu ani radnym, bo i tak rachunki są duże. Więc może płaćmy sobie za wszystko co do nas należy a Pan niech zrobi za te pieniądze coś dla gminy - boisko, siłownię, plac zabaw lub coś innego i powie mieszkańcom, że to za te dopłaty. O reformie oświaty strach myśleć. Może Prezydent wykaże rozsądek.
Komentator: Olaf [2016-12-03 09:41:47]
Witam. Co do limitów odpadów w PSZOK. Jak wiemy płacimy podatek od wielkości naszych działek. Moim zdaniem, ten kto ma małą działkę powinien mieć mniejszy limit na odpady (biodegradowalne). Dlaczego ten co ma np. trzy razy większą działkę i co za tym idzie trzy razy większy podatek ma taki sam limit na odpady, co ten z małą działką. Może ten sposób byłby sprawiedliwszy dla mieszkańców większych działek. Wiem, że można kompostować trawę, tylko co zrobić z otrzymanym torfem, jak wiele osób ma teraz działki równo wykoszone. Pozdrawiam Pana Wójta i wszystkich mieszkańców Naszej gminy.
Dodaj swój komentarz