Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Namysłu, pogody i radości!

Metropolia Śląsko-Zagłębiowska (Metropolia Silesia) z dniem 4 kwietnia br. stała się faktem prawnym. Otóż właśnie tamtego dnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, według której Metropolia zacznie obowiązywać od 1 lipca 2017 roku.

O tym ile miast i gmin ostatecznie utworzy związek metropolitarny, zadecydują mieszkańcy całego regionu. Dzisiaj wiemy o czterdziestu deklaracjach. Jednak podstawą autonomicznych decyzji poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego będą m.in. konsultacje społeczne.

Zatem od nich zaczynamy również u nas.

I tak w miniony wtorek, 11 kwietnia br. Rada Gminy Chełm Śląski podjęła - w odpowiedzi na uchwałę Rady Miasta Katowice, która zgodnie z zapisami ustawy o metropolii, zwróciła się do rad gmin o podjęcie uchwał dot. konsultacji – odpowiednią uchwałę w tej sprawie. Co oznacza?

Otóż każdy mieszkaniec naszej gminy będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat kształtu związku metropolitarnego za pomocą odpowiedniego kwestionariusza, który znajdzie się na  stronie internetowej naszej gminy. Przyznam, że bardzo liczę na Państwa aktywność. Zwracam uwagę, że kwestionariusz będzie dostępny już od 14 kwietnia, czyli pierwszego dnia naszych konsultacji, nieustannie do dnia 27 kwietnia br., w którym zakończą się. Owszem, jest sporo czasu, ale bardzo proszę o nie odkładanie decyzji do ostatniej chwili; jak zwykle w ważnych sprawach dla Chełmu Śląskiego, apeluje o poważny namysł.

Zdaniem - jak zaznaczyłem powyżej 40 miast i gmin (zapewne nie jest to liczba ostateczna) a konkretnie – zdaniem samorządów Śląska i Zagłębia, ustawa metropolitarna jest ogromną szansą na wszechstronny rozwój regionu. Regionu posiadającego olbrzymi potencjał gospodarczy i naukowy, ale również kulturalny, turystyczny czy sportowy. Jest szansą na zrównoważony rozwój, wspólne kształtowanie ładu przestrzennego, a także prac nad wspólną komunikacją.

Wszystkie gminy, które znajdą się w Metropolii, a więc ponad dwa miliony ludzi  będą miały szanse wspólnie działać także na rzecz innowacyjności. Działania w ramach  Metropolii pozwolą poszczególnym gminom podjąć np. inwestycje obecnie nieosiągalne finansowo i organizacyjnie dla pojedynczych miejscowości(…) Metropolia to rozwojowe koło zamachowe całego regionu – można przeczytać na stronie internetowej Metropolii i trudno się z tym nie zgodzić.  Uczestniczącym w konsultacjach mieszkańcom naszej gminy proponuję zapoznanie się z korzyściami nowej wspólnoty samorządowej na stronie internetowej: www.gzm.org.pl

Oczywiście zapraszam do lektury i aktywności nie zapominając o terminie zbliżających się świąt. Wszak kończy się Wielki Tydzień, więc oczywiście trwają przedświąteczne przygotowania. Jednak, nie wszyscy są bardzo zajęci. Więc..? A skoro o świętach mowa, nie może w tym miejscu obejść się bez życzeń. Jak to mamy w naszym zwyczaju od wielu lat. Pragnę szczerze wszystkim mieszkańcom Chełmu Śląskiego, a także Waszym bliskim i znajomym życzyć podczas Świąt Wielkiej Nocy pokoju, wspaniałej atmosfery rodzinnej, pięknych wzruszeń i przeżyć.

Gorąco życzę namysłu, pogody i radości!

Wesołych Świąt!  

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Gobo [2017-04-27 14:46:41]
Mamy możliwość uczestniczenia w czymś pionierskim w skali Polski. Metropolitalna przyszłość niesie wiele niewiadomych, ale również szans. Ważne, aby uczestnicy działali dla dobra wszystkich, którzy się znajdą w nowej jednostce. Patrzmy z optymizmem do przodu.
Komentator: ron [2017-04-26 10:55:18]
Wszyscy ludzie na ogół przede wszystkim zajmują się swoimi sprawami, a do działań na rzecz ogółu (np. gminy) delegują swoich przedstawicieli (radnych). I - jak w naszym przypadku- wójta. Ich umiejętności weryfikują co cztery lata. Na tym polega demokracja. Inna rzecz, że z aktywnością społeczną jest dosyć krucho. Choćby frekwencja wyborcza. Ale u nas i tak jest lepiej niż w całym kraju pod tym względem..
Komentator: Mega [2017-04-21 12:35:39]
Mam wrażenie, że dla mieszkańców Chełmu wypełnić ankietę to zbyt duży wysiłek :) Sądze tak obserwując wpisy (a raczej ich znikomą ilość )chociażby pod tym blogiem. Ludzie chyba wszystkie decyzje scedowali na Wójta, a wszystko na co ich stać to od czasu do czasu ponarzekać, porównać się do okolicznych miejscowości i zająć się sprzątaniem, koszeniem trawy, zakupami w centrach handlowych no i dobrze zjeść. Co tam jakaś metropolia.
Komentator: Luks [2017-04-18 13:53:02]
Chełm Śląski w metropolii? Brzmi nieźle. Skoro nie może być (na razie?:-) ) sam metropolią, dobre i to. Najważniejsze żebyśmy mieli z tego korzyści panie wójcie...
Dodaj swój komentarz