Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

O feriach, ale i taryfach

Ktoś ostatnio zauważył, że ostatnimi laty zamiast czterech pór roku, mamy dwie. Trudno się nie zgodzić. Zamiast  mroźnych i śnieżnych zim obserwujemy swoisty miks jesienno- zimowo -wiosenny, zaś lata zaczynają się na kilka tygodni przed terminem i to (bardzo często) tropikalnymi wręcz temperaturami.  W tym roku może być podobnie. Zwłaszcza biorąc pod  uwagę pierwszy miesiąc zimy.

Ale dlaczego dzisiaj zaczynam od pogody?

Otóż jest powód. I to nie byle jaki. Powiem nawet, że niezwykle istotny. A mianowicie zimowe ferie rozpoczynające się od najbliższego poniedziałku, czyli dwutygodniowy odpoczynek po zakończonym pierwszym semestrze nauki. We wszystkich szkołach.

Zgódźmy się – jest to odpoczynek jak najbardziej zasłużony. Toteż i nic dziwnego, że pragniemy (to znaczy: my, dorośli) aby naszym pociechom, dzieciom i wnukom, wszystko w tym czasie sprzyjało. Staramy się jak możemy. No i trzymamy kciuki, żeby także pogoda dopisała. Bo cóż to za ferie zimowe bez śniegi i lodu, może zapytać malkontent  przyglądając się prognozom długoterminowym?

 Otóż nie należy martwić się na zapas. Po pierwsze  - najprawdopodobniej będzie śnieg ( i to od piątku) natomiast (po drugie) lodu będzie pod dostatkiem. Gdzie? Ano u nas.

Na naszym gminnym sztucznym lodowisku jest po prosty gwarantowany. Lodowisko na terenie Gminnego Ośrodku Sportu podczas ferii będzie czynne przez cały dzień. I tradycyjnie – bezpłatne dla wszystkich uczniów. Oczywiście czynna będzie także wypożyczalnia łyżew. Zapraszam do licznej obecności. Radości i uśmiechu nie może zabraknąć. Wszak ruch na świeżym powietrzu, to doskonała forma odpoczynku. Zdaniem specjalistów, nie tylko od rekreacji – najlepsza. Jednak to nie jedyna forma organizowanego przez gminę zimowego wypoczynku dla młodzieży podczas ferii. Jak co roku polecam uwadze rodziców specjalne zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury. Wspaniałego, zdrowego wypoczynku.

A teraz drugi temat. Już w przyszłym tygodniu, także na naszej stronie internetowej ( a propos - jak zawsze zachęcam do jej systematycznego przeglądania, gdyż jest tam sporo interesujących, ważnych dla Państwa wiadomości) ukaże się informacja naszej spółki gminnej o taryfach zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Uznałem, że warto ją poprzedzić krótki wpisem, swoistym wprowadzeniem, co niniejszym czynię.

Przyzwyczailiśmy się, że pod koniec każdego roku kalendarzowego Rada Gminy podejmuje odpowiednią w tej sprawie uchwałę o tzw. dopłatach, która obowiązuje przez cały rok. Tym razem było inaczej. Dlaczego?

Zatem po kolei. W grudniu ub. roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków, w myśl której już nie Rada Gminy będzie zatwierdzać nowe taryfy ale nowoutworzona instytucja Wody Polskie i to nie w cyklu jednoroczny  ale trzyletnim. Czy Wody Polskie zatwierdzą taryfę w wysokości proponowanej przez Gminną Spółkę Komunalną  czy ustalą inną wysokość tego na dziś nie wiemy. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 czerwca br. Dopiero po tym terminie Rada Gminy będzie mogła  podjąć uchwałę w sprawie ewentualnych dopłat.

Nadto skomplikowane? Niestety tak, jednak tak jest najczęściej przy zmianach ustaw. Jak to się mówi – sytuacja jest dynamiczna. Ale póki co nie mamy wyjścia, musimy czekać. Wszyscy. Może z wyjątkiem dzieci. One już doczekały się… ferii zimowych!

Oby były wyjątkowo udane i bezpieczne. Tego z całego serca życzę…

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Anna [2018-02-28 19:14:55]
Mamy 100.lecie niepodległości Polski. Może warto podzielić się wspomnieniami (naszych rodziców, a może bardziej dziadków, czy nawet pradziadków) jak to w Chełmie wtedy było, jak było potem do II wojny światowej, podczas wojny i po wojnie itd. Może gdzieś po naszych domach są jakieś zdjęcia czy inne pamiątki. Myślę, że to ciekawy pomysł
Komentator: Alfred [2018-02-27 11:18:20]
Zgoda, że mamy poniekąd dwie pory roku, ale teraz, choć ferie dawno za nami, mróz trzyma jak za "starych czasów". I bardzo dobrze, może skończą się epidemie grypowe...
Komentator: Łyżwiarz [2018-01-27 21:02:54]
Wspaniale! Za to uwiebiam naszą gminę!
Dodaj swój komentarz