Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Perspektywa

Przede wszystkim pragnę  bardzo podziękować za zainteresowanie jakim od blisko ośmiu lat (tak, tak, czas płynie, jak to się mawia, nieubłagalnie) cieszą się moje blogi. To wówczas podjąłem decyzję o komunikowaniu się z Państwem także taką drogą. I formuła sprawdziła się. Zatem jeszcze raz dziękuję wszystkim moim Czytelnikom. Ale pozwólcie, że szczególnie podziękuję tym spośród Państwa, którzy włączają się w dyskusję swoimi komentarzami. Sporo jest inspirujących jak chociażby ostatni wpis Pana Michała pod felietonem „Tęsknota i nadzieja”

Komentarz Czytelnika jest inspirujący z dwóch powodów. Pierwszym są kwestie natury, poniekąd, filozoficznej, wszak dotyczący przyszłości ludzkości. Rzeczywiście, czasem można odnieść wrażenie - mam na myśli chociażby głośne protesty (broń Boże, nie oceniając ich słuszności) obrońców przyrody - że gwałtownie postępująca cywilizacja zniszczy do cna środowisko naturalne. Że człowiek stracił rozum, a jako gatunek, obawia się pan Michał, powoli się zabijamy... Oczywiście konflikt rozwoju człowieka z obroną przyrody to temat rzeka i na pewno przekracza ramy mojego felietonu. Na pewno jest inspirujący nie tylko dla indywidualnego namysłu.

Jest jednak drugi, bardzo konkretny aspekt komentarza Czytelnika. To ochrona pięknej przyrody w naszej gminie, zwłaszcza w kontekście wycinki drzew przy budowie powiatowej drogi ul.Osada. Czy ta inwestycja, jak i przebudowa naszych gminnych dróg Osada, Zagłoby, Jesiennej, być może i Skalnej) są potrzebne? Chyba wszyscy uważamy, że tak. Przypomnę, że czekaliśmy i czekamy na nie od lat. Wszak inwestycje infrastrukturalne w różnych częściach gminy powstawały  (i powstają) wskutek uchwalonych swego czasu planów zagospodarowania. Przy naszych drogach dość intensywnie powstają nowe budynki mieszkalne. Przepustowość dróg (budowanych kilkadziesiat lat temu) nie jest wystarczająca.

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej pojawiły się nowe możliwości. Konkretnie środki pozabudżetowe. Nie wolno tego było nie wykorzystać. Tu też była zgoda nas wszystkich. Zwłaszcza, że niemal z dnia na dzień wzmagał się ruch nie tylko na drogach gminnych. Zatem wszyscy uznaliśmy, przepraszam za kolokwializm, że trzeba coś  z tym zrobić. Z pożytkiem dla mieszkańców. Wiele już zrobiliśmy, ale jeszcze sporo przed nami.

Aby jednak nie naruszać naszej gminnej przyrody, jak pisze pan Michał, pięknej przyrody (co do tego pełna zgoda)  dbamy o równowagę. Czyli? Sadzimy nowe drzewa, nie tylko w ilości wyciętych z powodu właśnie tychże inwestycji. Robimy to konsekwentnie. A te wyrosną, zanim się obejrzymy. One pozostaną także dla przyszłych pokoleń. Tak jak i dzisiejsze (i wczorajsze) inwestycje. Z których jesteśmy tak dumni.

A skoro wspomniałem o pokoleniach… Obecnie, w 2018 roku obchodzimy rocznicę 100.lecia niepodległości Polski. W tym ważnym roku naszej Ojczyzny odbywa się wiele uroczystości centralnych, wydawane są książki, jest wiele spotkań, konferencji, sesji naukowych. Postanowiliśmy także  przyjrzeć się  historycznej drodze naszej wspólnoty lokalnej ku Niepodległej. Z wynikami tej historycznej refleksji zapoznają się Państwo najbliższych tygodniach. Wierzę, że będą satysfakcjonujące i godne jubileuszu.

I już zupełnie na koniec. Jak co roku zapraszam na tradycyjna majówkę. Wiele wskazuje na to, że tym razem pogoda dopisze. I to w pierwszym terminie. Zatem – do zobaczenia 3 maja w Kopciowicach.

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Dodaj swój komentarz