Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Jubileusze i codzienność

Największe jubileusze obchodzimy wówczas, gdy rocznica zaczyna się cyfrą 1, a po niej następują zera (10, 100, 1000). Taki  przypadek mieliśmy w ubiegłym roku, gdy świętowaliśmy 100.lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Są także (definicyjnie) jubileusze mniejsze, czyli ich połowy, a potem ćwiartki.  Ale są też rocznice szczególne. I właśnie do dwóch takich jubileuszy pragnę dzisiaj nawiązać.

Otóż 1 maja obchodziliśmy 15 lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ponieważ w naszej gminie szanujemy tradycję uczciliśmy  tę szczególną rocznicę  specjalnym wydawnictwem, które przed 1 maja br. trafiło do Państwa domów. Właśnie piętnaście lat temu (1 maja 2004 roku) wraz z Czechami, Węgrami, Słowenią, Estonią i Cyprem dołączyliśmy do 15 dotychczasowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Staliśmy się członkiem wspólnoty państw, która rozwija się dzięki  swobodnemu przepływowi osób, towarów i usług. To sprzyja postępowi i wzrostowi dobrobytu obywateli Europy. Czego doświadczamy całym w kraju, a także w polskich gminach. Nie inaczej jest w Chełmie Śląskim.

We wspomnianym wydawnictwie zaprezentowaliśmy panoramę ważniejszych inwestycji, współfinasowanych przez środki unijne. To doprawdy imponujące zestawienie. Owszem, wszechstronny rozwój Chełmu Śląskiego widoczny jest poniekąd gołym okiem. Jednak wiemy dobrze, że potrzeb i oczekiwań mieszkańców na przestrzeni lat nie dałoby się zaspokoić  wyłącznie gminnym budżetem. Skala przedsięwzięć wymagała współfinansowania środkami zewnętrznymi. Czyli znaczącym unijnym wsparciem. Posiedliśmy umiejętność absorbcji i skutecznego wykorzystania środków UE.  Zarówno na inwestycje w modernizuję infrastruktury jak i w kapitał ludzki, czyli we wzrost kompetencji i umiejętności. Efekty przyszły.

Warto pamiętać, że nie byłoby rocznicy 15.lecia przystąpienia Polski do wspólnoty, nie byłoby naszego wejścia do strefy Schengen (2007 r), nie byłoby wielu innych korzyści z przynależności do Unii Europejskiej,  gdyby nie 4 czerwca 1989 roku. To wówczas, w pierwszych od lat wolnych (chociaż nie całkowicie) wyborach Polacy odrzucili poprzedni system. Uznając go za „słusznie” miniony. 

Ziściły się marzenia współczesnych pokoleń, a także naszych poprzedników. Polska na powrót stała się wolna i niepodległa. I bezzwłocznie rozpoczęła (często mozolny, czasem niekoniecznie satysfakcjonujący w pełni), ale w sumie efektywny marsz do strefy Zachodu. Dotąd oddzielonej „żelazną kurtyną”.  Właśnie 4 czerwca 2019 roku przypada 30. lecie pamiętnych wyborów z 1989 roku. To drugi ze  szczególnych jubileuszy, który nas wkrótce czeka.

Jednak nie samymi rocznicami żyjemy. To oczywiste. Trwa nieustająca modernizacja Chełmu Śląskiego. Niemal w tych dniach został rozstrzygnięty przetarg na rozbudowę (m.in. zamontowanie windy) Szkoły Podstawowej nr 1.  Już od czerwca br. rozpocznie się także termomodernizacja budynku szkoły.  A na koniec szczególnie dobra wiadomość dla mieszkańców (jak sądzę, nie tylko) rejonu ulicy Czerniny.  Otóż uzyskaliśmy prawomocne pozwolenie na budowę kanalizacji. Dobrze wiemy jak bardzo oczekiwana jest to inwestycja. Chcemy aby prace rozpoczęły się jeszcze  w tym roku.

Z poważaniem

Stanisław Jagoda 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz