Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Jak każdego roku…

Listopad jest miesiącem szczególnym. Miesiącem pamięci o Tych wszystkich, których nie ma już wśród nas, a których brak nieustannie odczuwamy. Owszem, na zawsze pozostają  w naszej wdzięcznej pamięci, lecz we Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym powracamy myślami do niepowtarzalnych chwil, gdy żyli obok nas. Gdy byli z nami darząc nas miłością i opieką. A my spieszyliśmy do Nich po mądrą radę, po pomoc w naszych życiowych wyborach i decyzjach. Po dobroć. Przekonani, że nigdy nas nie zawiodą. I nie zawiedli.

Stąd na Ich grobach kwiaty. Wiązanki, wieńce, chryzantemy. Stąd nasza zaduma i palące się znicze. Pamiętamy i jesteśmy wdzięczni. Za wszystko. Za to, że byli.

Listopad jest wyjątkowym miesiącem dla Polaków. Jeszcze na cmentarzach płoną znicze, jeszcze „powiewają płomyki, zamyślone i drżące” (jak pięknie ujęła to w swoim wierszu Hanna Łochocka), a zbliża się kolejny dzień zadumy. Tym razem nad losami naszej Ojczyzny. I tej przez duże „O” i tej na małej. W ubiegłym roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydaliśmy okolicznościową książkę. Jest ona nadal dostępna na gminnej stronie internetowej. Sięgajmy do niej,  zwłaszcza 11 listopada.

W tym dniu wspominamy wszystkich twórców polskiej niepodległości. Znanych i (często) nieznanych z imienia i nazwiska, ale bliskich naszym sercom. Jak co roku w Chełmie Śląskim uczcimy ich pamięć rocznicową uroczystością. Nie zapominamy także o zapalaniu światełek pamięci, także na naszym cmentarzu.

Listopad to także czas szczególny dla współczesności. Wszak w tym czasie finalizujemy zadania zaplanowane na mijający rok. Wprawdzie nie tylko inwestycyjne lecz pozwolą Państwo, że właśnie im poświecę nieco miejsca. Zwłaszcza, że ich realizacjom sprzyjała pogoda. Rzeczywiście przeżywaliśmy (przeżywamy?) prawdziwie złotą polska jesień.

Właśnie zakończyliśmy przebudowę ulicy Wieniawskiego. Liczącą blisko pół miliona złotych inwestycja była  dofinansowana (w ponad 63 %) ze środków unijnych. Warto zaznaczyć, że okres modernizacji ul. Wieniawskiego skrócono o miesiąc. Czemu (oczywiście) sprzyjała pogoda, ale także (a może nawet– przede wszystkim) dobra organizacja inwestycji. 

Jak Państwo zapewne zauważyli dobiega końca termomodernizacja budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zadanie zostało  współfinansowane ze środków Funduszu Solidarności Metropolii Górnośląsko–Zagłębiowskiej.

Sukcesem zakończył się kolejny etap programu ograniczenia niskiej emisji w Chełmie Śląskim.  Wszak dofinansowaliśmy wymianę kolejnych 40 pieców w gospodarstwach domowych. Nie poprzestaniemy na tym. O szczegółach będziemy informowali już w przyszłym roku.

I na koniec jeszcze jedna informacja. Przy współpracy z Polską Grupa Górniczą przy ulicy Techników  (obok arboretum) powstał plac zabaw, który oddaliśmy dzieciom zgodnie  z obietnicą jaką złożyłem w tym miejscu jeszcze przed wakacjami.

Rok kalendarzowy zamykamy (jak gdyby) w grudniu. Toteż gros zadań inwestycyjnych kończymy w pierwszych dwóch miesiącach ostatniego kwartału. Zaś teraz następuje czas dopracowywania szczegółów przedsięwzięć na kolejny rok.

Listopad jest miesiącem szczególnym.

I to z pod wieloma względami…

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Albert [2019-11-29 09:20:15]
Powoli przemija listopad, miesiąc pamięci. Jednak nasza pamięć nie przemija nigdy. Wracają wspomnienia ważne, ale i wesołe, i radosne. Już w niedzielę rozpoczyna się Adwent. Chyba każdy pamięta białe Boże Narodzenie. Nie tylko z dzieciństwa. Czy w tym roku doczekamy się śniegu? Jak mówi przysłowie: gdy Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie. A gdy Barbara po lodzie, to... odwrotnie. A 4 grudnia już tuż, tuż...
Komentator: A.P. [2019-11-04 08:46:10]
W życiu tak właśnie wszystko się splata - zaduma, tęsknota ale również bieżące inwestycje, plany.... chyba tak właśnie ma być? Inwestycji dużo, a mnie najbardziej cieszy, jako mieszkankę, że pozyskuje się na nie środki a nie tylko wydaje te z gminnego budżetu. Świadczy to o mądrym planowaniu i gospodarności.
Komentator: Bob [2019-11-03 19:28:02]
Wiersze najpiękniej oddają ten czas zadumy: np. Ryszarda Przymusa pt. „Znicze” Palą się znicze… Przypominają, Że ktoś odchodzi, Inni zostają. Pośród cmentarzy Cichych uliczek Jak wierna pamięć – Palą się znicze…
Komentator: Marta [2019-10-31 21:16:38]
Gellnerowa Danuta Dla tych, którzy odeszli Dla tych którzy odeszli w nieznany świat, płomień na wietrze kołysze wiatr. Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry Dla nich harcerskie warty i chorągiewek gromada, i dla nich ten dzień – pierwszy dzień listopada.
Dodaj swój komentarz