Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Po raz dwudziesty piąty!

Jeśliby dzisiaj na ulicach naszej gminy zadać pytanie o pogodę w grudniu dwadzieścia pięć lat temu, padłyby (zapewne) przeróżne odpowiedzi. Jedni, niekoniecznie najstarsi, twierdziliby, że było sporo śniegu i mroźnie.  Inni bezradnie grzebaliby w pamięci, aby w efekcie uniknąć  zdecydowanej odpowiedzi. Tyle lat upłynęło, westchnęliby na koniec. Wszak minęło ćwierć wieku, a pamięć jest zawodna. Zaś najmłodsi (raczej) odpowiedzieliby, że pogoda była taka jak dzisiaj, ni to wiosenna, ni jesienna, ni zimowa. Tak jest przynajmniej od kilku dobrych lat, mogliby dodać z przekonaniem. A gdyby dopytać co w tamtym czasie było szczególnie istotnego wszyscy odpowiedzieliby, że stary rok (jak dzisiaj) dobiegał powoli końca i trwały przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Identycznie jak obecnie.

Dlaczego przywołałem grudzień sprzed ćwierć wieku? Powód jest jeden, powiedziałbym: zasadniczy. Otóż dokładnie dwadzieścia pięć lat temu Gmina Chełm Śląski powróciła na mapę samorządową Polski. Po 22-óch latach nieobecności! Toteż ci z nas, którzy dobrze pamiętają grudzień tamtego roku wiedzą, że gdzie jak gdzie, ale w naszej gminie pogoda, a więc nastroje, były po prostu znakomite. Stając się samodzielnym bytem samorządowym, poniekąd wróciliśmy do siebie. Odzyskaliśmy samorządność, którą utraciliśmy w 1972 roku. Wiedzieliśmy, że warto było zbiegać (szczególna rola obywatelskiej grupy inicjatywnej)  o jej odzyskanie, zaś w kolejnych latach upewnialiśmy się (rok po roku) o sensowności naszych wyborów.

Oczywiście, jeszcze  w grudniu 1994 roku z naszego ratusza nie mogły popłynąć życzenia świąteczne. Ba, nie było w jeszcze w ogóle ani urzędu, ani wybranych władz samorządowych. To dopiero miało nadejść. I nadeszło. 5 marca 1995 roku odbyły się w pierwsze w Gminie demokratyczne wybory, a  w głosowaniu powszechnym wybraliśmy 18 radnych do Rady Gminy. I już pięć dni później, 10 marca 1995 roku podczas pierwszej sesji odrodzonego samorządu radni wybrali władze Gminy. Przewodniczącego Rady i jego zastępców, obowiązkowy (wówczas!) zarząd oraz wójta. Od tego dnia, dzięki Państwa zaufaniu, mam zaszczyt i honor być Wójtem Gminy Chełm Śląski.

Przez najbliższe dni i miesiące będziemy wspominać nasze wspólne 25 lat. Mamy wspaniałą, dawną i mniej odległą historię. Warto (zachęcam serdecznie) udać się (ponownie? po raz kolejny?) w swoistą podróż po naszych, chełmskich dziejach przeglądając katalog pt. Vivat Niepodległość umieszczony na stronie internetowej Gminy. W kolejnych miesiącach naszego  srebrnego jubileuszu wydarzenia i widoki tego okresu będzie, także na stronie internetowej, przybliżał nam kalendarz jubileuszowy na rok 2020.  Mamy wiele powodów do dumy również z dokonań ostatniego ćwierćwiecza.  I chociaż bardzo dużo już zostało wykonane jeszcze sporo zadań przed nami. Oczywiście będziemy dalej modernizować naszą Gminę.

 Życzmy zatem sobie wzajemnie pomyślności na kolejne lata naszej Wspólnoty. Naszej, jak to lubimy nazywać Małej Ojczyzny.

Nie było życzeń świątecznych dla mieszkańców z ratusza w grudniu 1994. O powodach już wspomniałem powyżej. Jestem przekonany, że nigdy to się już nie powtórzy.

Pozwolą Państwo, że teraz złożę – od najmłodszych do najstarszych– wszystkim mieszkańcom Chełmu Śląskiego życzenia pięknych i rodzinnych, wypełnionych miłością i życzliwością, wiarą i nadzieją Świąt Bożego Narodzenia’ 2019.  Bóg się rodzi, moc truchleje…

Wesołych Świąt!

A zapraszając na tradycyjny Sylwester przez budynkiem Urzędu Gminy (z fascynującym pokazem ogni sztucznych) składam już dzisiaj moc szczerych życzeń, aby 2020 rok był ze wszech miar udany. Zdrowia, satysfakcji i sukcesów dla Państwa i Państwa bliskich.

Do siego Roku!

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Bob [2020-01-29 14:00:26]
Czas szybko płynie. Wiem to banał, ale co fakt to fakt. Ciekawe jakie uroczystości ( i niespodzianki?) przygotowała nasza Gmina na obchody 25 lecia.? Na razie wisi przed GOK baner jubileuszowy. Ładny. Mam nadzieję, że to początek ...
Komentator: Wojciech [2020-01-27 09:52:25]
Akurat ja lubię wspominać stare czasy nie tylko dlatego, że to okres mojej młodości (bo to przecież zawsze miłe, chyba dla każdego). Toteż, gdy ostatnio oprowadzałem swoich świątecznych gości po Chełmie wracały do mnie obrazy naszej małej ojczyzny sprzed ćwierć wieku, dwudziestu czy piętnastu lat. Rzeczywiście, ogromny postęp. Możemy sobie wspólnie podziękować. Niech żyje samorządność! U nas się jak najbardziej sprawdziła!
Komentator: Marta [2020-01-26 22:56:21]
Myślałam, że ktoś napisze o tegorocznym pokazie sztucznych ogni. Był nie gorszy niż w ubiegłym roku. Moim zdaniem. A Waszym? Poza tym … no, cóż szkoda, że ciągle nie przyszła do nas jeszcze zima.
Komentator: A.B. [2019-12-31 13:51:05]
Czas biegnie i lat przybywa... również naszej gminie, a Ona zamiast się starzeć to jak prawdziwa kobieta, coraz bardziej o siebie dba i wciąż robi duże wrażenie :). Gmina to oczywiście mieszkańcy - zróbmy wszystko aby było to miejsce gdzie chce się żyć, gdzie spotyka się miłych ludzi a władze mądrze gospodarują publicznymi finansami. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!!!
Komentator: Chełmiok [2019-12-30 11:24:34]
Aniśmy się obejrzeli a minęło 25 lat naszej Gminy. Życzmy sobie pomyślności na kolejne lata. Tak trzymać
Komentator: adam [2019-12-30 11:19:16]
Ponieważ okres Bożego Narodzenia trwa do 6 stycznia życzę wszystkim miłości, wiary i nadziei także na nowy 2020 rok. Oby nam się darzyło!
Komentator: Marta [2019-12-20 16:07:40]
W zeszłym roku pokaz sztucznych ogni zrobił niesamowite wrażenie. Ciekawe czy teraz będzie równie pięknie? Ale to dopiero w Sylwestra. Tymczasem Błogosławionych ŚWIĄT Narodzenia Pańskiego. ŻYCZĘ WSZYSTKIM!
Dodaj swój komentarz