Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Niezwykle trudny czas

Początkiem miesiąca udało nam się świętować Srebrny Jubileusz naszej gminy. Jednak sytuacja, prawie nazajutrz, zmieniła się diametralnie. Oczywiście, z powodu koronawirusa. To najczęściej dzisiaj wymieniane (i odmieniane) w światowych mediach słowo. Niestety jego popularność jest wyjątkowo posępna.  Nagle przed ludzkością stanęło nieznane dotąd w globalnej przestrzeni wyzwanie, któremu musi podołać. Działając wspólnie i solidarnie.

Czas pandemii to niezwykle trudny okres w życiu każdej społeczności. Od państw-mocarstw, do małych miejscowości. Rozszerzająca się gwałtownie pandemia COVID-19 sieje grozę. Nie bez powodów. Chorobie nie można zapobiec farmakologicznie, gdyż świat nie wynalazł jeszcze ani antidotum, ani szczepionki.  Najważniejsza staje się prewencja. Czyli podjęcie działań (administracyjnych, ale i każdego z nas)  stanowiących tamę dla rozszerzania się pandemii. Odpowiedzialnych i skutecznych. Często rygorystycznych. Jak unikanie skupisk ludzkich i ograniczenie do niezbędnego minimum aktywności społecznej. Stąd m.in. apele i akcje typu #zostań domu. Dedykowane nie tylko osobom starszym.  Ponieważ  SARS-CoV-2 jest niezwykle zaraźliwy proszę zatem, aby dla dobra i zdrowia swojego oraz swych bliskich, nie opuszczać swoich domów gdy nie jest to absolutnie konieczne. 

 Władze centralne i samorządowe wprowadziły (i wprowadzają ciągle) zdecydowane rozwiązania. Tak jest również w naszej Gminie. Już 11 marca br. nakazałem zamieścić na stronie internetowej Gminy komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego o sposobach uniknięcia zrażenia koronawirusem. Pierwszym warunkiem jest bowiem higiena osobista. Nazajutrz (12 bm.) zaapelowaliśmy  do Państwa o ograniczeniu do niezbędnych wizyt petentów w Urzędzie Gminy. Korzystam z okazji i serdecznie dziękuję za pozytywne reakcje.

Mimo tego,  już 16 marca br. musiałem podjąć decyzję o zamknięciu drzwi do UG, co zdarzyło się po raz pierwszy w naszej historii. Lecz to konieczność. Komunikaty płynące praktycznie ze wszystkich stron Polski były niepokojące. Sytuacja stawała się, dosłownie z godziny na godzinę, coraz bardziej groźna. Jednak fakt, że nasz urząd jest nieczynny, nie oznacza, że przestaliśmy pracować. Codziennie jesteśmy w pracy,(w ograniczonym składzie) a kontakt dla wspólnego bezpieczeństwa, odbywa się drogą elektroniczną lub telefoniczną. Dotyczy to także spółki komunalnej i jednostek organizacyjnych Gminy.

Od 12 marca br. nieczynne są również nasze palcówki oświatowe. Jak dowiedzieliśmy się w miniony piątek od ministra edukacji przerwa w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych została wydłużona. I trwać będzie (przynajmniej) do Świąt Wielkanocnych. Dotyczy to oczywiście zarówno  Szkół Podstawowych nr 1 i 2 jak i Gminnego Przedszkola nr 1. Ponadto wydawałem zarządzenia o zamknięciu gminnych obiektów sportowych  i palców zabaw.

Dwa słowa o zawieszeniu zajęć edukacyjnych. Od początku apelujemy do rodziców i nauczycieli, ale przede wszystkim do uczniów, o wykorzystanie tego czasu do kontynuacji nauki. Czy to na odległość przy konsultacjach (np. telefonicznych) z nauczycielami, czy w postaci e-learningu, gdy zachodzi taka możliwość. Bardzo liczę na Waszą inwencję, lecz przede wszystkim na odpowiedzialność.  Nie jest to bowiem czas dodatkowych ferii. 

Idzie o bezpieczeństwo i zdrowie młodzieży ale i jej rodziców oraz pedagogów. Nas wszystkich. Kochani, wykorzystajcie ten okres dla pogłębienia wiedzy i umiejętności. Współpracujcie z pedagogami (dla nich też są to nowe wyzwania).

Najbliższy czas będzie bardzo trudny. Dużą część naszych planów także gospodarczych, należy odłożyć do chwili, gdy zaistnieje możliwość ich realizacji. Kiedy to nastąpi? Na to pytanie nikt nie potrafi dziś odpowiedzieć. Obecnie dla wszystkich najważniejsza jest solidarna walka o zdrowie, o ludzkie życie .   

Czeka nas trudny okres. Nie tylko intensywnej walki z pandemią, lecz po jej pokonaniu, mozolne odrabiania strat. W zakresie dziś niemożliwym do przewidzenia. Dlatego bardzo proszę, przetrwajmy ten okres w jak najlepszej kondycji. Wiele zależy od nas. Od naszej odpowiedzialności i rozsądku.

Stanisław Jagoda 

PS. Bieżące informacje n.t. sytuacji epidemiologicznej można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Komentarze:

Komentator: PEPE [2020-04-06 18:17:50]
Same optymistyczne i pozytywne komentarze a tu jedna mała uwaga w sprawie nauczania zdalnego... rozumiem, że założenie jest takie: każdy z uczniów posiada komputer osobisty, drukarkę, skaner, dostęp do internetu i konta mailowego – i potrafi to wszystko obsługiwać! - realia są zdecydowanie mniej optymistyczne... zwłaszcza, że wielu pedagogów nie radzi sobie w tych sprawach... no i pozostaje jeszcze kwestia rodziców, którzy normalnie pracują i zazwyczaj siadają z dziećmi do odrabiania zadań w godzinach wieczornych, co często kończy się późną nocą... czekam na wypowiedź Pana Wójta w tej kwestii...
Komentator: Andrzej [2020-03-28 13:37:06]
Jak się wydaje nie ma dzisiaj lepszej prewencji przed COVID-19 niż ograniczenia do minimum kontaktów między ludźmi , zwłaszcza w miejscach publicznych. Przede wszystkim dotyczy to ludzi starszych. Dlatego brawa do ZHP, za akcję, o której mowa na gminnej stronie internetowej. Seniorom trzeba pomagać!
Komentator: Bob [2020-03-26 23:19:06]
Jeszcze niecały miesiąc temu żyliśmy w innym świecie. Kto by pomyślał…?
Komentator: Lary [2020-03-26 13:45:35]
Czytam wszystkie Pana wpisy a teraz patrzę na ich tytuły z prawej strony ekranu - wszystkie optymistyczne i radosne, a teraz "Niezwykle trudny czas". Miejmy nadzieję, że Opatrzność, do której i Pan się często odwołuje będzie z nami przez najcięższe dni a może tygodnie. Wykorzystajmy ten czas na przemyślenia, odnowienie relacji (na razie telefonicznie) i czekajmy na piękny czas, gdy wróci do nas normalność. Cieszmy się, że stanowimy zdyscyplinowaną małą społeczność, gdzie nawzajem jesteśmy za siebie odpowiedzialni. Pozdrawiam mieszkańców!
Dodaj swój komentarz