Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Czego wszyscy pragniemy…

Epidemia w całej Polsce utrzymuje się już od kilku tygodni. I wszystko wskazuje na to, że potrwa jeszcze przez następne. Trudno przewidzieć kiedy sytuacja wróci do normy, na co czekamy z utęsknieniem. Tymczasem przybywa zakażonych, poddawanych kwarantannie i niestety zmarłych. Na szczęście pojawiają się również promyki nadziei. W Chełmie Śląskim, dzięki Bogu, nie mamy zakażeń, a ilość osób poddanych kwarantannie maleje.  Oby tak było dalej. Oby tak do zakończenia pandemii. To również Państwa zasługa!

Bardzo  dziękuję za samozdyscyplinowanie. Za odpowiedzialność za siebie i za innych. Po raz kolejny udowadniamy, że nawzajem możemy na siebie liczyć.  Owszem, rygorów wprowadzanych administracyjnie (centralnie czy lokalnie) nie przyjmujemy z entuzjazmem, ale czyż można się temu dziwić? Wszak ograniczają nasze swobody, zwyczaje, a i obyczaje. Jednak, gdy przekonujemy się, że są  niezbędne, przyjmujemy je w całej rozciągłości.

Od początku epidemii wiadomo było, że najlepszą tamą jest prewencja.  Czyli zapobieganie,  dobrowolna izolacja i eliminacja wszystkich potencjalnych źródeł rozprzestrzeniania.  W ślad za decyzjami rządu wprowadziłem lokalne zarządzenia.  A wśród nich m.in. ograniczenie zakresu pracy Urzędu Gminy, spółki komunalnej, naszych jednostek organizacyjnych, a przede wszystkim zawieszanie zajęć w placówkach oświatowych. Także, już od 16 marca br., zamknięcie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Poinformowaliśmy  o tym bezzwłocznie na stronie internetowej Gminy oraz w samym Punkcie. Nie do wszystkich dotarła ta wiadomość.  Korzystam dziś z okazji aby podziękować mieszkańcom za zrozumienie, chociaż w okresie robienia porządków  przedświątecznych i wiosennych  jest to niedogodność. Ale zdrowie jest najważniejsze.

A propos zawieszenia placówek oświatowych. Konkretnie:  nauki na odległość, o czym pisałem ostatnio. Mając wiedzę, że nie wszystkie rodziny posiadają odpowiednią do tego  typu nauczania ilość narzędzi, choćby komputerów; że nierzadko jest tylko jeden laptop w domu, a do tego zajęty przez aktualnie pracującego zdalnie rodzica, wystąpiłem o dofinasowanie ze środków zewnętrznych zakupu sprzętu dla naszych uczniów.  Nie wiemy jak długo potrwa nauczanie na odległość, a są rodziny, gdzie do szkoły uczęszcza nie jedno lecz więcej dzieci. Wierząc w  kompetencję pedagogów, ich oddanie młodzieży i umiejętności zawodowe (dla nich ta forma nauczania też jest nowością), jestem dobrej myśli, że i w tej sytuacji damy radę. Ewentualnie uwagi można zgłaszać do placówek oświatowych.

Obowiązkowe ograniczenia dotknęły również spraw religijnych. Stąd dzisiejsze życzenia nieco odbiegają od corocznych. Nie intencjami, lecz formą.

Pragnę gorąco życzyć, aby Święta Wielkiej Nocy wzmacniające w nas miłość, nadzieję i wiarę, przyniosły Państwu, Waszym bliskim dużo zdrowia, wzajemnej życzliwości i empatii. Aby były czasem świątecznej refleksji i spokoju. Życzę wytrwałości na każdy dzień, cierpliwości i odporności na przeciwności losu. Żeby pragnienia, by powrócić do normalności spełniły się jak najszybciej. 

Zdrowych Świąt!

Stanisław Jagoda

PS. Wczoraj, jak co roku, przypadł Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Na terenie Gminy  co prawda nie mamy szpitala ale w naszym Ośrodku Zdrowia dziś też nie jest łatwo. Wszystkim pracownikom SPZOZ życzę wytrwałości i dużo zdrowia.

Komentarze:

Komentator: Andrzej [2020-04-15 19:25:24]
Rozumiem obostrzenia i się do nich stosuję. Ale brakuje mi bardzo normalności. Daj Boże, aby jak najszybciej powróciła.
Komentator: Danuta [2020-04-09 11:42:13]
Inne to będą święta, ale przecież będą nadal Świętami wiary, nadziei i miłości. Już po Wigilii Paschalnej, po Rezurekcji obiegnie świat radosna wiadomość: Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja! Błogosławionych Świąt!!!
Komentator: Marta [2020-04-08 19:09:17]
Życzmy sobie dużo zdrowia, ale przede wszystkim Błogosławieństwa Bożego!
Dodaj swój komentarz