Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Inaczej niż co roku, lecz…

Właśnie kończy się rok szkolny. Niezwykły, lecz miejmy nadzieję, że taki już się nie powtórzy. Gdyż przyniósł wiele trudnych zmian. Nie tylko w funkcjonowaniu szkół, nie tylko dzieciom i młodzieży. Także dorosłym. COVID - 19 wpłynął na codzienne życie.  Niemal wszędzie zaburzając codzienny rytm dni, zwyczaje ale także nawyki. Na szczęście Chełm Śląski (odpukać) radzi sobie stosunkowo dobrze (mała liczba zakażeń, obecnie zero), za co wszystkim mieszkańcom bardzo dziękuję. Wspólnie dajemy radę. Wyrażam nadzieję, że szybko trudny czas będzie  tylko przykrym wspomnieniem. 

A wracając do minionego (już) roku szkolnego. Pragnę , przede wszystkim, za podołanie wyzwaniom pogratulować  uczniom naszych szkół. Pozwólcie Kochani, że i w Waszym imieniu  bardzo podziękuję dyrektorom chełmskich placówek oświatowych oraz wszystkim  nauczycielom i opiekunom. Zdaliście wszyscy bardzo trudny egzamin.

Również gorąco dziękuję rodzicom naszych pociech. Za poświęcenie, wyrozumiałość i cierpliwość oraz za właściwą (lepsze słowo trudno znaleźć) współpracę  z przedszkolem i szkołami. Wiem, że było trudno. Równocześnie wierzę, że to już przeszłość. Dlatego uważam, że wszyscy, a więc uczniowie, opiekunowie i rodzice  zasłużyli na wyjątkowe wakacje. Życząc wymarzonej pogody, świetnego wypoczynku i znakomitej zabawy, trzymam kciuki, aby najlepsze życzenia spełniły się co do joty.

Tylko, pozwólcie, jedna uwaga. Każdego roku przy okazji rozpoczynających się wakacji przypominam o bezpieczeństwie. Obecnie proszę  o wyjątkową roztropność. Koronawirus wprawdzie osłabł, lecz nie skończył się, niestety. Bądźcie wyjątkowo rozważni na każdym wakacyjnym kroku, gdyż aby pokonać COVID - 19 musimy postępować  niezwykle uważnie.  Owszem, satysfakcja ze świetnie przeżytej kanikuły  raduje serca, ale zdrowie jest najważniejsze. Zatem do zdrowego i miłego zobaczenia.

Na ponad dwa miesiące gwar szkolny zamilknie. Lecz pozostałe instytucje i placówki gminne ostrożnie powracają do normalnego życia. Robimy to spokojnie i konsekwentnie. Jak Państwo  zapewne  wiedzą od czerwca czynny jest(jeszcze w trochę ograniczonym zakresie) Urząd Gminy. A  konkretnie referaty zajmujące się sprawami obywatelskimi ( zameldowania, dowody osobiste), odpadami komunalnymi, drogami, ochroną środowiska, podatkami. Czynna jest  również  kasa. Systematycznie będziemy rozszerzać dostępność całego Urzędu, aż do całkowitego otwarcia.  Ale na pewno nie pochopnie. Wiem, że mieszkańcy to doceniają i dziękuję za wyrozumiałość. Korzystając z okazji zwracam się z prośbą, aby przychodząc do urzędu pamiętać,  że w dalszym ciągu obowiązuje reżim sanitarny. A więc: maseczki, dezynfekcja rąk i dystans. Nie zapominajmy o tym, bardzo proszę.

Pragnę poinformować, że po przerwie wznowiony został Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Zasady przyznawania dotacji nie uległy zmianie, zatem ubiegających się o wymianę pieców  będziemy sukcesywnie informować o rozstrzygnięciach. A skoro mowa o rezultatach… Otóż rozstrzygnięte zostały  przetargi na wykonanie termomodernizacji budynków Szkoły Podstawowej nr 2 (ulica Kolberga i Śląska). Wyłoniono również ( w trybie przetargu) wykonawcę inwestycji zmiany źródła ciepła w Gminnym Ośrodku Kultury. Po jej zakończeniu obiekt będzie ogrzewany gazem, co przyniesie spore oszczędności.

 Niestety, wystąpią też pewne niedogodności. Konkretnie: na ulicy Dożynkowej. Bowiem już początkiem  lipca br. rozpoczną się tam prace, które utrudnią ruch uliczny. Jednak jest to konieczne, ponieważ będzie prowadzona inwestycja budowy stacji redukcyjnych na gazociągu. Inwestycja potrwa około roku.  Oczywiście, dołożymy starań, aby  trudności ograniczyć do niezbędnego minimum.

Tymczasem, i to jest poniekąd wiadomość dnia, rozpoczynają się wakacje. Toteż jeszcze raz życzę niezwykle udanego wypoczynku. Wszystkim, ale przede wszystkim uczennicom i uczniom naszych szkół. Prawdziwej, zdrowej i bezpiecznej laby! Natomiast  dla tych z Was, którzy wakacje (a przynajmniej ich część) spędzą w Chełmie, organizujemy( jak co roku) ciekawe zajęcia.  Szczegóły na stronach Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

A teraz po prostu wypoczywajcie.

 Wracajcie  zdrowi i uśmiechnięci…

 Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: ola [2020-07-27 11:32:56]
Pogoda dopisuje, więc wakacje udane, jaki najbardziej. Oby były jeszcze lepsze w sierpniu, czego życzę znad Bałtyku!
Komentator: Marta [2020-06-27 12:49:11]
Rzeczywiście był to niezwykły rok szkolny. Wypada mieć nadzieje, że nie wpłynął na obniżenie poziomu nauczania. I jeszcze jednak nadzieja: aby 1 września wróciła do szkół normalność. Ale teraz wakacje. Oby były ze wszech miar udane!
Komentator: Bob [2020-06-26 13:09:25]
Znakomitych wakacji! Zdrowych!
Dodaj swój komentarz