Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Uważajmy!

Każdego roku o tej porze zachwycamy się niezwykłą harmonią kolorów. Przed naszymi oczami  rozciąga się krajobraz zieleni, żółci, brązu i złota. Jednakże jesień roku 2020 nie jest po prostu kolejną piękną, polską złotą jesienią. COVID-19  odmienił nasze codzienne życie. Niestety, istotnie. Nawyki czy przyzwyczajenia zmieniają miejsca w hierarchiach ważności. Nie tylko u nas. Rzeczy dotąd oczywiste i banalne (jak chociażby częste mycie rąk), uzyskują rangę szczególnej ważności. W miejsce bezpośredniości kontaktu, pojawiło się określenie „dystans społeczny”, a uśmiechy (ale i rozterkę, lub smutek) zakrywają w pomieszczeniach i na ulicach maseczki na twarzach.  I chociaż pod tym względem jest inaczej niż co roku, niemniej przepiękna panorama za naszymi oknami podtrzymuje nadzieję, że wreszcie będzie normalnie.

Jestem przekonany, że nie są to płonne ufności.  Od początku pandemii mamy wszyscy nadzieje, że wywołane koronawirusem rygory sanitarne nie będą nadto długotrwałe, ani dolegliwe. Zwłaszcza, że pierwszy okres epidemii jako Gmina przechodziliśmy lepiej niż inni. W tym także nasi najbliżsi sąsiedzi. Tymczasem przyszła druga fala epidemii i statystyki (a więc zakażania SARS-Cov2) zaczęły niepokojąco rosnąć.

We wszystkich naszych jednostkach stosujemy się do obostrzeń sanitarnych . Niestety obok COVID-19 występują także inne sezonowe choroby (absencja sięga 30 a nawet 50 procent) .

Nie wykluczam, że w najbliższym czasie będziemy zmuszeni wprowadzać kolejne ograniczenia.

Przed nami  szczególny okres, zbliżają się: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Władze kościelne wydały już odpowiednie zalecenia dla wiernych. Ze swej strony pragnę zaapelować o wyjątkową ostrożność nie tylko w dniach świątecznych, ale na co dzień. Wszak wreszcie choroba minie i nasze ugruntowane hierarchie wartości wrócą na swoje miejsca. I byłoby bardzo pięknie, abyśmy razem, w dobrym zdrowiu doczekali czasów, gdy znowu będzie (że strawestuję słowa niegdysiejszego przeboju) normalnie, znowu będzie przepięknie.

Dlatego proszę: bądźmy szczególnie ostrożni!

Stanisław Jagoda     

Komentarze:

Komentator: Albert [2020-11-30 09:59:44]
Liczę na zimę. Że mróz osłabi działanie wirusa. Żeby tylko (po latach) wróciła prawdziwa zima. "Jak to niegdyś bywało". Pierwsza niedziela Adwentu przyniosła trochę śniegu. Na dobry początek?
Komentator: k-2 [2020-11-27 19:17:42]
"Andrzejki" w czasach COVIDU? I to musimy przeżyć?! OK, ale tylko jeden raz. Wyjątkowo w tym, 2020 roku! I niech ta pandemia wreszcie pójdzie precz! Już zimą? Na wiosnę? Oby!!!
Tak
Komentator: A.P. [2020-11-02 15:14:05]
A było tak pięknie ....! Normalnie to powoli planowało się już wyjazd na narty :) Wspierajmy się nawzajem, bo to fizycznie i psychicznie okropna sytuacja. Cieszę się, że mogę wyjść do pracy... jeszcze.
Komentator: Bob [2020-10-31 17:24:34]
Niestety, od początku pandemii poruszamy się wszyscy jak po kruchym lodzie. Aby się tylko doszczętnie nie załamał. Tego sobie życzmy i ZDROWIA !!!
Komentator: Marta [2020-10-30 17:08:16]
Po południu dowiedzieliśmy się od premiera, że od jutra(sobota) do poniedziałku (Zaduszki) cmentarze będą zamknięte. Cały listopad jest miesiącem pamięci. Wieczne odpoczywanie...
Dodaj swój komentarz