Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Upragnione rozstanie…

Żegnamy COVID- 19? Jakże bardzo pragniemy, aby wreszcie tak brzmiącego zdania nie kończyć pytajnikiem, ale wykrzyknikiem. I to nie jednym!!! Bo chociaż ilość zakażeń i zgonów w kraju niemal z dnia na dzień spada, to koronawirus nadal pozostaje groźny. Tym bardziej proszę  jeszcze niezdecydowanych o zaszczepienie się. Fakty wskazują, że to najbardziej skuteczny (właściwie jedyny) sposób na zduszenie zarazy. Miejmy to na uwadze.

Cieszmy się z ustępowania pandemii, ale to niestety jeszcze nie koniec. Owszem,  u nas w Chełmie Śląskim sytuacja jest całkiem niezła, tak jak (w porównaniu zresztą kraju) było praktycznie przez cały miniony rok. Obecnie jest jeszcze lepiej niż nie tak dawno temu. Choćby przed ostatnim miesiącem minionego, czy w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. Wtedy łączna liczba dziennych zakażań i kwarantann w Gminie bywała nierzadko trzycyfrowa. Dzisiaj jest jednocyfrowa. Róbmy wszystko, aby wkrótce pojawiła się wytęskniona i jednoznaczna cyfra ZERO (zakażeń i kwarantann) i abyśmy wreszcie mogli odetchnąć z ulgą.

Codziennie wytrwale dążymy do normalności. 19 kwietnia br. zostały przywrócone (zawieszone 27 marca br.) stacjonarne zajęcia w przedszkolach. Oprócz spełnienia wymaganych obostrzeń sanitarnych dodatkowo zainstalowaliśmy  w przedszkolu  nowoczesne urządzenie antybakteryjne i antywirusowe zapewniające dzieciom i opiekunom ochronę przed zakażeniami. Przydatne będą także po pandemii .

Następnym krokiem było przygotowanie do uruchomienia szkół po okresie obostrzeń. 4 maja br. do chełmskich szkół przyszli uczniowie klas I–III,  a następnie (stopniowo, w systemie hybrydowym) pozostali uczniowie.  Zdało to egzamin. 31 maja zatem wszyscy uczniowie wrócili do kształcenia stacjonarnego.

Wcześniej użyłem słowa „egzamin”.  Nieprzypadkowo. Bowiem uczniowie klas VIII przez trzy dni, począwszy od 25 maja właśnie zdawali EGZAMIN OŚMIOKLASISTY, którego wynik ma  znaczenie przy wyborze szkół średnich. A ponieważ zajęcia stacjonarne mają niewątpliwą przewagę nad nauczaniem zdalnym, zrobiliśmy wszystko aby uczniom zapewnić bezpieczeństwo i dobre przygotowanie do tego ważnego egzaminu.

Jako, że nadchodzi Dzień Dziecka pozwólcie, że w tym miejscu  prześlę życzenia z okazji tego wyjątkowego dnia wszystkim dzieciom (także tym, którym nierzadko już siwizna pokryła skronie, ale wciąż pozostają dziećmi swoich żyjących rodziców ).

Życzę aby  zawsze świeciło Wam  słońce radości. Abyście byli prawdziwie szczęśliwi! I  abyśmy wszyscy jak najprędzej wrócili do normalności .

Do normalności ostrożnie wracają także pozostałe jednostki organizacyjne Gminy i instytucje. Także, coraz szerzej udostępniany Urząd Gminy.

 Przygotowywujemy  i rozpoczynamy  gminne zadania inwestycyjne. Już wkrótce  pojawią się ekipy, które zrealizują wymianę oświetlenia ulicznego w całej Gminie. Zmieniamy, co sygnalizowałem wcześniej, dotychczasowe lampy na ledowe. Dotyczy to ok. 1500 miejsc oświetleniowych, czyli latarni ulicznych, które jeszcze przed zimą oświetlą nasze ulice jaśniejszym, bezpieczniejszym, a także, co nie bez znaczenia w czasie po-pandemicznym, tańszym światłem. Przygotowujemy się również do przebudowy ulicy Orkana; inwestycja obejmie wymianę wodociągów oraz przebudowę ulicy. Na oba zadania mamy zabezpieczony budżet, w którym olbrzymia część środków pochodzi z finansowania zewnętrznego.  W tym roku czekają nas ponadto inne inwestycje o czym poinformuję w stosownym momencie, gdy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Pożegnania często bywają bolesne.  Jeśli jednak chodzi o pożegnanie epidemii, rozstaniemy się z nią na pewno bez żalu. Jestem pewny, że z wielką radością. 

Czego wszystkim nam życzę.

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: EWA [2021-06-08 10:44:52]
Wszyscy cieszymy się piękną pogodą i chyba spływa z nas powoli stres wywołany przez COVId-19 ale przeraża mnie fakt, że nie wszyscy chcą się szczepić?! Oby nie było czwartej fali albo innego zmutowanego koronawirusa. Kibicuję, żeby gminne inwestycje na ten rok zaplanowane były sprawnie wykonane:).
Komentator: chełmiok [2021-06-07 10:01:28]
To bardzo dobra wiadomość, że będą dalsze inwestycje u nas i są na nie zabezpieczone środki. Odbijamy się...
Komentator: Marta [2021-06-07 09:54:49]
Tylko cieszyć się, że COVID w odwrocie i że u nas nie było najgorzej...
Dodaj swój komentarz