Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Święto oświaty!

Są pojęcia, które słusznie cieszą się wysokim poważaniem. Słowo: OŚWIATA z uwagi na jego sens i treść bez wątpienia  do takich należy. Piszę o tym dzisiaj , gdyż 14 października świętować będziemy Dzień Edukacji Narodowej. Dzień, który uznaje się (cytując za „Kartą Nauczyciela”) „za święto wszystkich pracowników oświaty”. Poniekąd z obowiązku przypomnę, że 14 października jako Dzień Nauczyciela  został ustanowiony w 1972 roku. Jednak ta oficjalna nazwa utrzymała się tylko przez dekadę, gdyż w 1982 r. została zamieniona na Dzień Edukacji Narodowej. Powodem była rocznica powstałej 14 października 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej. I tak jest już od blisko czterech dekad. 

Oświata przypomnę także, bo warto to zrobić z okazji Dnia Edukacji Narodowej, jest procesem upowszechniania kształcenie ogólnego i zawodowego przy równoczesnym realizowaniu zadań wychowawczych. Zapewniając uczniom i wychowankom wszechstronny rozwój stwarza realne możliwości zajmowania  godnego miejsca we wspólnocie ludzi świadomych swojej historii i kultury.
A również umiejętności podejmowania społecznych wyzwań.

Celowo przypominam ów ogrom zadań, gdyż Dzień Edukacji Narodowej jest (przy okazji) swoistym, aktualizowanym poniekąd co roku podsumowaniem działalności ludzi oświaty; działalności, której treści i istoty nie da się przecenić. To święto to dzień szacunku dla przeszłych i obecnych pokoleń pedagogów. Wykonujących niezwykle odpowiedzialną prace.

Jesteśmy wszak – i chcemy być nadal– dumni z naszej młodzieży, którą w znakomitej części kształtują  chełmscy nauczyciele i wychowawcy. Pragnę za to im gorąco podziękować. Jak i za to, że zawsze potrafią stanąć na wysokości zadania. Zwłaszcza, gdy pojawiają się trudne wyzwania. Jak ubiegłoroczne; wszyscy wiemy jakie. I chociaż obecnie jest lepiej niż było przed rokiem, niestety zagrożenie nadal istnieje. A przecież ani nauczyciele, ani uczniowie i ich rodzice nie chcą wracać do nauczania zdalnego. Z jakże zrozumiałych względów. Zróbmy zatem wszystko (także zachęcając do szczepień), aby zarówno rok szkolny 2021/2022 oraz kolejne przebiegły już w normalnym, stacjonarnym nauczaniu. Zmierzmy się wspólnie z tym wyzwaniem. Bo wygrywając zdrowie, wygrywamy oświatę. 

Tego przede wszystkim życzę naszym pedagogom w dniu ich święta. Życzę pracownikom chełmskiej oświaty znakomitej współpracy z rodzicami ich podopiecznych. Mądre współdziałanie dydaktyczne obu, że tak się wyrażę, stron procesu wychowania tj. domu rodzinnego i szkoły, zapewnia sukces zarówno dydaktyczny  jak i wychowawczy.  

 Gratuluję i dziękuję. 

Wszystkiego co najlepsze z okazji Dnia Edukacji Narodowej!

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Marta [2021-10-16 14:07:49]
Z tego co mi wiadomo, znakomita większość nauczycieli jest zaszczepiona. Nie wiem jak z uczniami w naszych chełmskich szkołach. Niestety, liczby zarażeń COVID-19 rosną... Mam obawy co do nauki stacjonarnej. Szczerze.
Komentator: belfer [2021-10-14 11:57:06]
Wielkie dzięki za piękne życzenia i docenianie pracy nauczycieli. Życzmy sobie, aby współpraca z rodzicami była satysfakcjonująca. I zdrowia dla belfrów oraz uczniów.
Dodaj swój komentarz