Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Nadzieja

Ferie zimowe właśnie dobiegły końca. Uczniowie szkół z naszego regionu wraz z rówieśnikami z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i pomorskiego byli (poniekąd) „ostatnim turnusem” kończących się tegorocznych ferii zimowych. Taki był ogólnopolski harmonogram; w przyszłym raku zapewne będzie inna kolejność. Tylko jedna rzecz rok do roku nie ulega zmianie; ferie zimowe w Polsce rozpoczynają się w połowie stycznia i trwają do końca lutego. Na ogół sprzyjała im zimowa aura, lecz teraz było bardziej…. wiosennie. Jak będzie w przyszłości? Zobaczymy.

Ale, bądźmy szczerzy: podczas ledwie minionych (właśnie mijających) ferii mimo kapryśnej aury  zbytnich narzekań nie było słychać. W tym roku w górach śniegu nie brakowało i kto chciał szusował, czy jeździł na sankach.

A ponieważ każda laba kiedyś się kończy to przychodzi czas powrotu do obowiązków. W tym wypadku szkolnych.  Miejmy nadzieję, że tym razem już niezakłóconych przez nowe fale koronawirusa, a więc powrotów do nauczania on-line,  hybrydowego, po części stacjonarnego i zdalnego… I tym podobnych kombinacji.

Taką nadzieję daje wypowiedź ministra zdrowia ogłaszającego początki końca blisko dwuletniej pandemii. Wprawdzie nie wszyscy w to wierzą,  ale prawie wszyscy chcą uwierzyć, gdyż mamy powyżej uszu skutków koronawirusa, a młodzież najbardziej.  Toteż pragniemy aby rok szkolny 2021/2022 do samych wakacji trwał w znanym z czasów przed pandemicznych rytmie. A później, żeby było tylko lepiej. Po prostu niech wróci normalność.

A propos normalności… Od 1 marca również nasz Urząd Gminy wraca do zwykłej, codziennej bardziej normalnej (można rzec: jak dawniej było) pracy. Owszem nadal będą obowiązkowe maseczki, ale wróci możliwość bezpośredniego załatwienia sprawy i rozmów z pracownikami urzędu.  Przyznam, że bardzo mnie to cieszy, gdyż cenię sobie taki kontakt z Państwem.  Mam nadzieję, że z wzajemnością.

Jak Państwo zapewne zauważyli rozpoczęliśmy właśnie  duże inwestycje. Trwa  przebudowa ulic: Orkana i Osada, gdzie początkowe kontrowersje wywołane niezbędną do realizacji zadania wycinką drzew  powoli ustają. Równocześnie po fazie  projektowania trwa wykonanie oraz montaż instalacji fotowoltaicznych na - i przy budynkach użyteczności publicznej. Dotyczy to budynków szkół, przedszkola, urzędu Gminy, ZOZ,GOK i GOSIR.

Mocno odczuliśmy wywołany nie tylko  inflacją wzrost cen. Zwłaszcza energii. Dotyczy to także budżetu Gminy.  Nieprzewidywalna sytuacja związana z wojną na Ukrainie grozi obok skutków militarnych również skokowymi wzrostami cen gazu czy prądu. Toteż sięgniecie przez nas  (już wkrótce) po de facto refinansowane odnawialne źródła energii zapewni nie tylko prawidłowe ale i oszczędne funkcjonowanie naszych obiektów publicznych. Co na pewno wpłynie pozytywnie na budżet Gminy.

Czyli na nasze wspólne finanse…

Stanisław Jagoda 

PS.  Zdecydowana większość naszych mieszkańców o działaniach wojennych słyszała z opowiadań albo widziała je w telewizji. Tak blisko nas jeszcze ich nie było. Współczując Ukraińcom oraz wspierając ich, w miarę naszych możliwości, może czas na refleksje i uspokojenie naszych krajowych i nierzadko lokalnych konfliktów ?

Komentarze:

Komentator: Monia [2022-03-03 11:41:39]
Współczucie, strach, niemoc, wściekłość na agresora, .... to teraz główne nasze emocje. Wiele - bardzo ważnych dotychczas spraw - zeszło na dalszy plan. Trzymajmy się razem i wspierajmy tych, którzy szukają u nas bezpiecznego schronienia.
Komentator: Aga [2022-02-27 18:17:03]
Bądźmy solidarni!
Dodaj swój komentarz