Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Z radością!

Chełmianie z radością i nadzieją witali odrodzoną Polskę powtarzając: „Doczekaliśmy się Wolnej Polski i wkrótce doznamy tego szczęścia, iż ten nasz Śląsk Kochany stanie się częścią Wielkiej Polski. Chwila ta jest bliska. Tak też się stało”. W Chełmie powstawały pierwsze polskie organizacje – Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska, „Halerczycy”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Z naszych ziem rekrutowali się uczestnicy wszystkich trzech powstań śląskich. Największy ich udział był w III powstaniu. Działania zbrojne na terenie Chełmu prowadzone były w czasie I powstania.

Pozwoliłem sobie na przywołanie cytatu z wydanego w 2018 roku wydawnictwa „Vivat Niepodległość” (znajdującego się na naszej stronie internetowej)  z przyczyn niebanalnych.

Otóż 20 czerwca 2022 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Dzień, który będąc uhonorowaniem trzech zrywów powstańczych z lat 1919–1921 wszedł na stałe do kalendarza świąt państwowych. Wydarzenie to witamy  z radością.

Bez Śląska trudno sobie wyobrazić losy gospodarcze II Rzeczpospolitej, w której powstały m.in. tak kluczowe inwestycje jak Centralny Okręg Przemysłowy czy port Gdynia… A także po II wojnie światowej,  w III Rzeczpospolitej nasz region spełniał i nadal spełnia rolę swoistego motoru gospodarczego kraju.

I tak mijający tydzień rozpoczęliśmy z radością. Dumni z naszych przodków. Dumni, że możemy kontynuować ich dzieła w naszej Małej Ojczyźnie.

W mijającym tygodniu radości też nie sposób nie zauważyć  na twarzach naszej chełmskiej młodzieży. Powód? Oczywisty. Wszak kończy się rok szkolny a rozpoczyna się wakacyjna laba. Zanim uczniom naszych szkół pogratuluję, jestem pewny, bardzo dobrych ocen na świadectwie, pozwólcie Kochani, że najpierw zwrócę się do Waszych nauczycieli.

 Z podziękowaniami za ich pracę. Za trud i wysiłek wychowawczy.

Choć z powodu słabnącej pandemii mijający właśnie rok szkolny był nieco łatwiejszy niż w poprzednich latach musieli Państwo zmierzyć się z nowym wyzwaniem. W naszych placówkach oświatowych pojawiły się dzieci ukraińskie, które  wraz z matkami uciekły przed wojną ze swojego kraju. Poradzili  sobie Państwo bardzo dobrze z tym zadaniem. Serdecznie dziękuję.

Wam także, moi kochani, dziękuję, że przyjęliście przedszkolaków i uczniów z Ukrainy wspaniale. Tak jak  trzeba.  Zasłużyliście na wspaniałe wakacje. Przede wszystkim życzę świetnego wypoczynku! Mnóstwa letnich atrakcji gdziekolwiek będziecie. Życząc udanego pod każdym względem wypoczynku proszę abyście nie zapominali o swoim, kolegów i przyjaciół bezpieczeństwie. Abyście wrócili do  nas wypoczęci i pełni sił do podjęcia (hm, hm) wysiłku w nowym roku szkolnym. Ale spokojnie. Toż to dopiero za ponad dwa miesiące .

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: chełmiok [2022-07-19 21:46:02]
Gratulujemy Panie Wójcie uzyskania absolutorium. Wróciliśmy z urlopu, wchodzimy na stronę Gminy, aby zobaczyć co u nas nowego, a tu informacja o sesji i absolutorium. Spóźnione ale bardzo szczere gratulacje. Tak trzymać!
Komentator: k-2 [2022-06-26 19:24:26]
O ile pamiętam to od końca listopada 2021 jest już ustanowiony Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Teraz przyszła kolej i na naszych Bohaterów. I bardzo dobrze!
Komentator: Marta [2022-06-23 22:07:56]
Rzeczywiście, 20 czerwca br. sięgnęłam do tego wydawnictwa (mam w domu) i bo coś mi się "błąkało" po głowie, że już o tym czytałam. Fajnie.
Dodaj swój komentarz