Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Niby wszystko w porządku …

Za nami połowa wakacji. W tym roku przebiegają one w miarę normalnie. Przyzwyczailiśmy  się już do naszych gości z Ukrainy, Covid jakby się uśpił..

Niby wszystko w porządku. Niby w porządku też w naszym Urzędzie. Trwają prace związane z przebudową dróg (Orkana,Osada), rozpoczęliśmy prace związane z termomodernizacją budynku komunalnego przy ul. Chełmskiej oraz  Urzędu Gminy, kontynuujemy też Program Ograniczenia Niskiej Emisji poprzez dofinansowanie wymiany źródeł ciepła (w tym roku 85 kotłów).

Gotowe są projekty na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 ,  modernizację budynku przy  ul. Techników 18 ( będzie tam m.in.  żłobek), wykonanie odwodnienia  w rejonie ulic Górnośląskiej i Kurpińskiego. Rozpoczynamy procedury przetargowe na wybór wykonawców tych zadań.

Oprócz prac związanych z inwestycjami przymierzamy  się już do opracowania budżetu gminy na przyszły 2023 rok. I tu już tak dobrze nie jest. Najogólniej mówiąc budżet gminy (podobnie jak budżety rodzinne) ma dwie strony, jedna to przychody a druga wydatki. Obie strony powinny się bilansować. Niestety z przyczyn niezależnych od poszczególnych gmin (wzrost cen paliw, energii elektrycznej, usług itp.) dochody się kurczą a wydatki pęcznieją.

 Wskutek naszych wcześniejszych działań m.in. wymianie oświetlenia na oprawy typ LED oraz zabudowę fotowoltaiki w obiektach użyteczności publicznej a także  wcześniejszej rezygnacji z opalania ich węglem powinno być trochę łatwiej.

Z natury jestem umiarkowanym optymistą dlatego też, w tradycyjnej formule wracają Dni Chełmu  Śląskiego. W sobotę 27 sierpnia rozpoczynamy festynem na obiektach GOSIR,a w niedzielę 4 września spotkamy się na Dożynkach w Kopciowicach.

 Stanisław Jagoda

P.S. Niby wszystko w porządku ale, jako że licho nie śpi, osoby po 60- tym roku życia (i inne uprawnione) zachęcam do skorzystania z kolejnych dawek szczepień przeciw COVID-19

Komentarze:

Komentator: Marta [2022-08-06 20:40:45]
3 procent uchodźców z Ukrainy w stosunku do liczby mieszkanców Chełmu Śląskiego, to rzeczywiście niemało. Brawo my!
Komentator: Adam [2022-08-04 17:07:02]
O szczepionkach pamiętamy, ale nasza cała rodzina jeszcze przed 60-tką. Pięknie, że wracają w "starej" formule Dni Chełmu. Będziemy już po urlopie i na pewno na tej imprezie.
Dodaj swój komentarz