Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Jesień’2022

Pani Beata, w swoim komentarzu pod moim poprzednim blogiem, wspominała dwie jesienne piosenki z dosyć odległej przeszłości. Obie zasłynęły nie tylko ze świetnego wykonania, ale i pięknych melodii oraz znakomitych tekstów. Wszak słowa do przeboju „Jesienny pan” Krystyny Konarskiej napisał Wojciech Młynarski (muzyka Roman Orłow), zaś przebój Czesława Niemena „Wspomnienie” (muzyka: Marek Sart) powstał do wiersza Juliana Tuwima. Podczas minionego  weekendu poniekąd wskutek namowy pani Beaty, wysłuchałem obu utworów. Wspaniałe.

Właśnie zaczął się październik’2022. Co prawda, to ledwie początek jesieni, ale – przyznają Państwo –  zaczyna dominować swoisty, sentymentalno-nostalgiczny nastrój, właściwy tej porze roku.

Niestety, tegoroczna jesień nie jest jedynie nostalgiczna. Ale także, a może nawet przede wszystkim, sporo dziś niepokojów i obaw. Ciągle jesteśmy w okresie pandemii koronawirusa, a na dodatek mamy za naszą wschodnią granicą wojnę, szaleje inflacja, zaś ceny, nie tylko energii, rosną bez umiaru. Wielu z nas obawia się czy uda się związać przysłowiowy „koniec z końcem”. Zastanawiamy się na czym trzeba będzie zaoszczędzić, aby nie zabrakło w domach tego, co niezbędne do funkcjonowania rodzin.

Nie inaczej jest z budżetem Gminy. Pisałem niedawno w tym miejscu, że ułożyć go na rok 2023 będzie nie lada sztuką. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby sprostać trudnemu czasowi. Wierzę, a właściwie jestem przekonany, że wywiążemy się z zadań, zarówno własnych jak i zleconych nam przez władze centralne.

Skąd zatem ostrożny optymizm?

Po pierwsze,  wskutek zrealizowanej inwestycji wymiany oświetlenia ulicznego na LED-owe o kilkadziesiąt procent zmniejszyliśmy na tym zadaniu wydatki za energię elektryczną. Po drugie, w ramach grupy zakupowej ( gminy Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii ) zawarliśmy umowę  z dostawcą energii, wskutek czego  mamy zagwarantowaną cenę prądu dla jednostek gminnych do końca przyszłego roku. Po trzecie, dodatkowe, oszczędności uzyskamy dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki w obiektach użyteczności publicznej. I po czwarte gminne obiekty opalamy gazem dlatego też nie musimy uprawiać ekwilibrystyki związanej z pozyskiwaniem coraz droższego węgla.

Czyżby udało się nam przewidzieć kryzys?

Pomimo wielu zawirowań wynikających z przyczyn zewnętrznych, na które nie mamy wpływu, kontynuujemy zaplanowane zadania. Kończymy przebudowy ulic Orkana i Osada (dziękuję za Państwa wyrozumiałość wobec niedogodności związanych z prowadzeniem tych inwestycji) oraz termomodernizację budynku  przy ul. Chełmskiej. Rozpoczęliśmy termomodernizację budynku Urzędu Gminy.

 Równocześnie przygotowujemy  kolejne przetargi, o rezultatach których będziemy Państwa sukcesywnie informować.

Wprawdzie jeszcze za oknem sporo zieleni, jednak tylko patrzeć jak poszycie będzie przybierać niepowtarzalne kolory. Wkrótce rozpocznie się złota polska jesień. Owszem dni będą coraz krótsze, lecz barwy jesieni sprawią, że melancholia ustąpi miejsca pogodniejszym nastrojom. Nas wszystkich. Tymczasem (wieczorami?) posłuchajmy piosenek jesiennych, nie tylko wspomnianych tutaj wcześniej.

Zdrowej, pogodnej, a przede wszystkim pięknej i spokojnej jesieni…

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Marta [2022-10-10 17:21:38]
Teraz to już polska złota jesień. Trzymam kciuki za dobry budżet na rok nastepny. Damy/dacie radę!
Komentator: Beata [2022-10-06 21:03:38]
Dziękuję Panu za wspomnienie mojego komentarza. Wszystkie jesienne piosenki (prawie wszystkie) mają nostalgiczny klimat. Przecież tęsknimy za wakacjami, letnimi przeżyciami, miłościami czy choćby sympatiami... A jeśli chodzi o łagodzenie kryzysów i gminne oszczędnosci tak potrzebne, gratuluję zapobiegliwości. Panu i Pana współpracownikom...
Dodaj swój komentarz