Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Daty listopadowe

Zdarza nam się często przystanąć na chwilę, aby oderwać się od drażliwej (a jakże czasem niespodziewanie trudnej) codzienności. Pozwalamy powrócić wspomnieniom i doświadczeniom z przeszłości. I tym bardzo dawnym, i bliższym, i tym całkiem niedawnym.  Ilekroć zagłębiamy się w zadumie, w naszych życiorysach odnajdujemy chwile szczególnie wzruszające.

 W dzień 1 listopada  odwiedzamy groby, przyozdabiamy je kwiatami, zapalamy znicze by z nostalgią wspominać bliskich i znajomych, którzy stawali na drogach naszego życia darząc nas miłością, rodzinnym ciepłem, opieką, a jakże często będąc dla nas mistrzami i przewodnikami. Ludźmi wyznaczającymi kierunki naszego życia. Nie inaczej będzie i tym razem.

Inną, ważną datą listopadową jest dzień 11 listopada obchodzony dla upamiętnia odzyskania w 1918 rok przez Polskę niepodległości. Pozwolę sobie przypomnieć, że w setną rocznicę powrotu Ojczyzny na mapy świata oddaliśmy w Państwa ręce okolicznościowe wydawnictwo. Również przy okazji tegorocznego Święta warto do niego sięgnąć; opracowanie znajduje się na naszej stronie internetowej.

Jak co roku odbędą się gminne obchody Święta Niepodległości, które tradycyjnie rozpoczniemy Mszą św. w naszym parafialnym kościele o godzinie 10,00. W drugiej części dnia o godz. 17,00 w siedzibie GOK odbędzie się (także tradycyjna) Wieczornica m.in. z udziałem gminnej orkiestry. Zapraszam.

Listopad to jednak nie tylko okazja do zadumy. To także, a nawet przede wszystkim czas wytężonej pracy.

Jak sygnalizowałem wcześniej, pracujemy nad przyszłorocznym budżetem. Z uwagi na uwarunkowania, na które nie możemy do końca wpłynąć (zmniejszone wpływy, galopująca inflacja), tym razem to zadanie jest szczególnie trudne. Na dodatek, z powodu poważnych zawirowań  na rynku węgla, pojawiło się dodatkowe dość skomplikowane zadanie.Gmina zadeklarowała zamiar przystąpienia do pomocy naszym mieszkańcom w pozyskaniu węgla. Czekamy na podpisanie ustawy w tej sprawie przez Prezydenta RP i stosowne rozporządzenia. O szczegółach realizacji tego zadania zostaną Państwo wkrótce poinformowani.

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Marta [2022-11-02 22:39:54]
Pierwsze dni listopadowe, to godziny zadumy, refleksji, ale moim zdaniem przede wszystkim modlitwy o wieczny pokój dla naszych bliskich. Zarówno wczoraj (Wszystkich Świętych) jak i dzisiaj (Dzień Zaduszny) nasz chełmski cmentarz właśnie modlitwa wypełniała przede wszystkim. Cicha, osobista, nawet intymna, ale powszechna. Tak było na innych cmentarzach. Na pewno.
Komentator: Beata [2022-11-02 16:06:04]
Rzeczywiście, daty listopadowe są dla nas wszystkich bardzo ważne. Nic dodać...
Dodaj swój komentarz