Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Oby nikomu nie zabrakło nadziei!

Bieżący rok zbliża się do końca. Toteż, jak zwykle o tej porze, oglądamy się wstecz, aby refleksyjnie przyjrzeć się minionym chwilom, dniom i miesiącom. Jakim był ten czas od stycznia do grudnia? Czy przeważały chwile dobre i radosne czy raczej trudne, kłopotliwe, a niekiedy nawet bolesne? Oczywiście, każdy z nas ma osobistą refleksję.Lecz choć w minionych dwunastu miesiącach różnie mogło bywać wszyscy z nadzieją oczekujemy kolejnego roku wierząc, że będzie lepszy, a przynajmniej  nie gorszy do poprzednika. Oby nikomu z nas nie zabrakło nadziei.

Dla naszej Gminy,  rok 2022 był (choć do końca pozostało jeszcze kilka dni, czas przeszły wydaje się uzasadniony) trudny. Czy trudniejszy od poprzedniego? Albo jeszcze wcześniejszego? Przypomnijmy pokrótce …

Ułatwia to znajdujący się po prawej stronie dzisiejszego bloga pasek historii moich wpisów na przestrzeni ostatnich lat. Można kliknąć i zajrzeć. Przypomnę  jedynie, że na wiosnę dwa lata temu do Polski przybył nieproszony „gość”;  Koronawirus,  COVID-19. Pisząc ostatni felieton w grudniu 2020 roku wyraziłem ufność, że zbliżający się nowy rok będzie lepszy od mijającego. Również rok później życzyłem Państwu aby Święta Bożego Narodzenia’2021 były ostatnimi „w dokuczliwym i obmierzłym „towarzystwie” koronawirusa i wszelkich jego mutacji”. Nie spełniło się do końca. Wiemy, że koronawirus nie zniknął, lecz stał się mniej widoczny i kłopotliwy.

Jednak, jakby pandemii było mało, za wschodnią granicą w lutym br. rozpoczęła się wojna. Rosja postanowiła zniszczyć Ukrainę, która dzielnie stawiła czoła najeźdźcy. I to nadspodziewanie, także dzięki naszej i naszych sojuszników z NATO pomocy.

Dla naszego samorządu mijający rok był kolejnym, trudnym czasem. Ale to co należało zrobić, wykonaliśmy. Mimo piętrzących się zadań sprostaliśmy wyzwaniom. Ostatnim w tym roku (miejmy nadzieję!) była realizacja ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego. Czyli konkretnie: węgla do ogrzewania naszych domów. Wpłynęło 140 wniosków wskutek czego zamówiliśmy ok. 200 ton węgla. Ustaliliśmy cenę sprzedaży jednej tony (loco skład węgla w Lędzinach) w wysokości 1680 zł za tonę. Cena dostawy do domu transportem składu to 123 zł za 1,5 tony. W sumie sporo poniżej „rządowej” ceny 2000 zł za tonę.

Mimo obiektywnych trudności, w  tym roku zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane inwestycje. Właśnie dobiega końca ostatnia – termomodernizacja budynku Urzędu Gminy.

Wczoraj Rada Gminy przyjęła budżet na rok 2023. Wspomniałem we wcześniejszych wpisach, że z powodu zmniejszonych dochodów i szalejącej inflacji utworzenie  budżetu na rok 2023 było nie lada wyzwaniem. Dokonaliśmy tego. Niestety nie możemy wykluczyć, że nie uda się uciec od niepopularnych decyzji w trakcie zbliżającego się roku. Musimy oszczędzać.  Wierzę, że i temu trudnemu wyzwaniu sprostamy.

Zaczęliśmy, niejako a konto, oszczędzać już w tym roku. Stąd na naszych  ulicach mniej jest okazałych bożonarodzeniowych dekoracji świątecznych. Odkładamy także wznowienie (przerwanej wybuchem pandemii) tradycji sylwestrowej zabawy na placu przed Urzędem Gminy. Może już za rok? Zobaczymy.

Przynajmniej miejmy nadzieję. Aby nigdy nie wygasła życzmy sobie, szczególnie podczas wigilijnych wieczerzy. Jednak zanim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, zanim weźmiemy w dłonie opłatki aby nawzajem składać sobie życzenia, zanim zaśpiewamy „Bóg się rodzi, moc truchleje…” proszę Państwa o przyjęcie ode mnie najszczerszych życzeń pięknych, rodzinnych Świąt, wypełnionych miłością, wiarą i nadzieją.

Życzę, aby święta przyniosły wszystkim radość, pokój, spokój i wzajemne zrozumienie. Nie tylko w dni świąteczne, ale na każdy kolejny dzień roku. I tego, który właśnie dobiega do końca i tego, który pojawi się już o północy w sylwestrową noc.  

Niech nam się wszystkim darzy i aby nikomu nie zabrakło nadziei!

Wesołych Świąt i do siego Roku!

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Kama [2022-12-28 14:35:04]
Zbliża się koniec roku. Dobrze, że z dnia na dzień coraz bliżej do jego końca. Jaki był taki był, oby nowy był lepszy. Tego życzę!
Komentator: zyta [2022-12-24 15:34:22]
WESOŁYCH ŚWIĄT! Zdrowia i radości a przede wszystkim Błogosławieństwa Bożego!
Komentator: Beata [2022-12-23 22:05:42]
Piękne życzenia. Oby się spełniły. ŻYCZMY SOBIE TEGO! Spokoju i pokoju, na Święta i cały nowy rok!
Dodaj swój komentarz