Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

„Ach to ty”! Wiosna’ 2023

Stęskniliśmy się za nią bardzo.  Radują się serca znakomitej większości z nas, gdyż dni stają się coraz dłuższe, słońca i ciepła coraz więcej… No i przyleciały już nie tylko szpaki, bo słychać i śpiew skowronków, a pąki na gałęziach drzew i krzewów zwiastują, iż wkrótce świat dookoła się zazieleni. Będzie radosny i pełen nadziei. Wszak, jak śpiewał Marek Grechuta: „Zapachniało, zajaśniało wiosna… Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty”. Nic dodać, ani ująć.

Czmychającą właśnie zimę (do zobaczenia w grudniu!) zapamiętamy jako porę roku, w której daliśmy` radę. A, przypomnę, przewidywania były nie najlepsze, łagodnie rzecz ujmując. Na Ukrainie trwała (i niestety trwa nadal) wojna, szalały ceny (i nadal szaleją), mogło nawet zabraknąć węgla do ogrzewania domostw, a – jakby tego jeszcze było mało– zimę wieszczono jak niezwykle mroźną. Na szczęście prognozy nie sprawdziły się. Poradziliśmy sobie z dystrybucją węgla i innymi trudnościami.

Równie pozytywnie poradzili sobie nasi partnerzy z  „Piątki”, której ostatnie spotkanie odbyło się 14 marca br. w Imielinie. Przypomnę, że tę oryginalną nazwaną Piątką właśnie płaszczyznę współpracy stworzyło pięć gmin, które w rezultacie reformy samorządowej w 1995 roku wydzieliły się z tzw. dużych miast. Utworzyły ją gminy: Chełm Śląski, Imielin, Miasteczko Śląskie, Marklowice i Pszów. Rok po odzyskaniu, czy uzyskaniu, samorządności zaprosiłem burmistrzów i wójtów tychże gmin do nas, do Chełmu. I tak się to zaczęło; i trwa z pożytkiem dla wszystkich partnerów już od 28 lat.

Spotykamy się raz do roku, aby dzielić się doświadczeniami i umiejętnościami; naszym samorządowym know-how. Sporo z oryginalnych i skutecznych  rozwiązań w jednej z gmin, znajduje zastosowanie u innych partnerów. Mam nadzieję że „Piątka” będzie  kontynuować współpracę w kolejnych okresach.

Tymczasem, rozpoczęliśmy tegoroczną realizację zadań budżetowych w Chełmie Śląskim. Przygotowaliśmy  procedury przetargowe na wybór wykonawców najważniejszych inwestycji: ogłoszony został przetarg na przebudowę ulicy Wiosennej (konkretnie na odcinek do ul. Techników do ulicy Chełmskiej) w najbliższych dniach następny: na modernizację budynku przy ul. Techników 18. Wspominałem już wcześniej o planie modernizacji tego obiektu (także w tym miejscu), zatem w dwóch słowach. Obok  funkcjonujących tutaj: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Spółki Komunalnej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej, powstanie oczekiwana placówka, czyli gminny żłobek dla ok 20 dzieci. Niemal równocześnie rozpoczniemy budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1.

Ponadto pragnę poinformować, że od kwietnia zamierzamy kontynuować cieszący się olbrzymią popularnością Program Ograniczenia Niskiej Emisji.

A propos inwestycji drogowych… Czuje się zobowiązany uprzedzić Państwa, że jak zawsze przy poważnych inwestycjach, musimy liczyć się z niedogodnościami. Ich przyczyn po prostu nie da się uniknąć. Jak zawsze, wszak naszą Gminę modernizujemy i unowocześniamy nieustannie, proszę Państwa o cierpliwość i z góry bardzo dziękuję za wyrozumiałość.

Dobrą wiadomością dla seniorów jest zapewne informacja, że po przerwie spowodowanej koronawirusem, wznowił swą działalność nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zajęcia odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Owocowej.

A skoro zacząłem dzisiejszy felieton przywołaniem fragmentu poezji (i piosenki) Marka Grechuty,  wypada zakończyć w równie radosnym i wiosennym nastroju. Tym razem korzystając z opowiastki wcześniejszego od Grechuty mistrza słowa, Jana Brzechwy w wierszu „ Przyjście wiosny” mianowicie:

„A wiosna przyszła pieszo/Już kwiaty z nią się spieszą/ Już trawy przed nią rosną/

I szumią: – Witaj wiosno!”

Życzę wszystkim wiosennego nastroju.

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Marta [2023-03-17 22:39:15]
Świetną puentą Panie Wójcie jest cytat ostatniego akapitu wiersza J. Brzechwy. A poprzedza ją opowiastka, którą zawsze przypominam sobie, gdy tylko nadchodzi wiosna. Czyli już od ładnych paru lat????. Otóż: Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna. Kret skrzywił się ponuro: – przyjedzie pewnie furą… Jeż się najeżył srodze: – raczej na hulajnodze. Wąż syknął: –Ja nie wierzę, przyjedzie na rowerze. Kos gwizdnął: -–Wiem coś o tym, przyleci samolotem. –Skąd znowu rzekła sroka ja jej nie spuszczam z oka i w zeszłym roku w maju widziałam ją w tramwaju. –Nieprawda! Wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem! –A ja wam tu dowiodę, że właśnie samochodem. –Nieprawda, bo w karecie! –W karecie? Cóż pan plecie? Oświadczyć mogę krótko, że płynie własną łódką! Wiosno, ach to ty! Witamy
Dodaj swój komentarz