w listopadzie 1918 roku Chełm Śląski nie znajdował się jeszcze w granicach niepodległego państwa polskiego. Status państwowy naszej, przecież przez wieki polskiej ziemi, nie był określony. Czekały nas jeszcze powstania i plebiscyt. Czy wobec tego mamy historyczne powody, aby w Chełmie Śląskim 11 listopada 2018 roku świętować 100-lecie niepodległości? W opracowaniu znajdują się świadectwa historyczne, które wskazują, że mamy ważne powody do świętowania przez naszą społeczność tego Jubileuszu.

Publikacja składa się z trzech części.  W pierwszej, historycznej, przywołujemy wyraziste, niekoniecznie znane wszystkim przykłady świadczące o odwiecznej polskości tych ziem. Zamykamy ją wraz z zakończeniem II wojny światowej.

W następnej koncentrujemy się przede wszystkim na okresie pierwszej samorządności po II wojnie światowej.  Natomiast trzecią poświęcamy niemal dwudziestu czterem latom (1995 – 2018) gospodarowania na swoim, po powtórnym odzyskaniu samorządności, w ponownie niepodległej Polsce. Przedstawiamy nasze wspólne osiągnięcia i dokonania w ostatnim niemalże ćwierćwieczu, z których, jako współczesne pokolenie, jesteśmy po prostu dumni.

Gorąco zachęcam do lektury.
Vivat Niepodległość!

 

Stanisław Jagoda
Wójt Gminy Chełm Śląski
Czerwiec 2018 roku