Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

„…i żeby nie był gorszy”

Większość z nas takimi słowami kończyła swoje życzenia w kilka chwil po noworocznym gongu.  Życzyliśmy sobie, aby ten 2013 rok który właśnie nadszedł, był chociaż odrobinę lepszy od tego, który odszedł bezpowrotnie. A przecież poprzednik wcale nie musiał być zły. Tak było - mam nadzieję- w  całej naszej gminie i w  chełmskich rodzinach. W Państwa życiu osobistym i zawodowym. Toteż i ja życzę – lepszego, a może tylko dobrego roku!
 

Nie chcę pisać wiele o kryzysie, tym bardziej, że jest coraz bardziej widoczny. Ciągle wierzę, że nie dotknie nas za mocno; że damy sobie radę. Trudno jednak udawać, że rzeczywistość będzie bardziej różowa, niż jest w istocie. Że nasze budżety domowe nie odczują wzrostu cen, bardziej lub mniej prawdopodobnego. A jednak przeważa w nas optymizm i nadzieja, że jednak lepsze przed nami. To chyba nasza dobra cecha?

Po sesji, podczas której Rada Gminy uchwaliła budżet na 2013, w Nowy Rok wstąpiliśmy roztropnym krokiem.O rozwadze naszych działań zapewne niejednokrotnie będę informował w tym miejscu, ale także przy innych okazjach. Nie zawsze jednak idea rozważnego działania leży , jeśli tak wolno powiedzieć, wyłącznie po stronie władzy samorządowej. Np. tzw. ustawa śmieciowa.

Jak nakazał ustawodawca podjęliśmy w Gminie niezbędne uchwały, choćby dotyczące kosztów odpadów. Ale jeszcze w grudniu ubiegłego (tak, tak) roku,  do samej ustawy poprawki zgłosił Senat(Sejm do dziś ich nie rozpatrzył),a na dodatek została ona przez samorządowców zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. To jednak (póki co przynajmniej) nie powstrzymuje terminu wejścia jej w życie.  Tym dniem jest  1 lipca 2013 roku. Oczywiście cały czas zastanawiamy się co zrobić, aby skutki ustawy okazały się jak najmniej bolesne dla mieszkańców. Bo, choć ustawa ma sporo walorów (wpłynie m.in. na likwidację dzikich wysypisk śmieci), to dotknie naszych kieszeni. Chodzi o to, aby w jak najmniejszym (choć niestety koniecznym) stopniu.

W jednym z poprzednich felietonów ( „Z ołówkiem w ręku”) pisałem o postulowanym przez KZK GOP wzroście dopłat do budżetu Związku przez gminy. Nie tylko Chełm Śląski wpadł na pomysł, aby szybko wziąć ołówek do ręki i policzyć.  Ale my jako pierwsi (a przynajmniej - jedni z pierwszych)  przeprowadziliśmy monitoring  „ obłożenia” linii autobusowych w obszarze gminy i wysłaliśmy propozycje do KZK GOP. Proponujemy na przykład, aby autobus z Katowic kończył kurs na pętli przy ul. Techników, a po terenie gminy (w ramach jednego biletu) pasażerów transportowały mniejsze jednostki. Wówczas dopłata do kasy KZK GOP tak nas , mówiąc kolokwialnie, mocno nie szarpnie.  Czekamy na odpowiedź  Związku w każdej chwili gotowi do podjęcia rozmów i  negocjacji. Lub też wprowadzenia innych, korzystniejszych dla mieszkańców gminy rozwiązań.

Z optymizmem, ale i z roztropnością wchodzimy w nowy rok. Jakie przyniesie nam wyzwania? Tego nie wiemy do końca, gdyż  rozwój zdarzeń niekoniecznie zależy od nas i jest dynamiczny. Tam jednak gdzie możemy i potrafimy staramy się nad nim zapanować.
 

I takiego opanowania również życzmy sobie nawzajem w Nowym Roku…

Stanisław Jagoda
 

Komentarze:

Komentator: al [2013-02-07 09:57:34]
proszę napisać coś więcej na temat "korzystniejszych dla mieszkańców gminy rozwiązań" dotyczących komunikacji w Gminie
Komentator: Mat [2013-01-29 19:13:32]
Ja także czytam bardzo często blog. Przynajmniej raz na tydzień tu zaglądam i czekam na kolejne wpisy...
Komentator: ania [2013-01-24 09:57:08]
Busiki jeżdżące po Chelmie? Dobry pomysl A.B. Popieram, więc komentuje, uśmiechając się do TYm-a.
Komentator: rock [2013-01-24 07:10:05]
ja tam czytam. od początku, choć rzadko komentuję. Po prostu lubię wiedzieć z pierwszej ręki.pozdro
Komentator: TYM [2013-01-23 15:02:42]
czy możemy się dowiedzieć ile osób czyta te teksty Wójta, bo komentarzy jest mało.
Komentator: A.B. [2013-01-23 11:07:02]
Nie zazdroszczę odpowiedzialności za wydawanie gminnych pieniędzy gdy praktycznie wszystko drożeje a wpływy do kasy są mniejsze. Nie dziwmy się, że trzeba oszczędzać np na odsnieżaniu ulic, imprezach i inwestycjach - z pustego nawet Salomon (....). Odnośnie autobusów to chyba nawet wygodniejsze i bardziej komfortowe byłyby busiki na całej trasie - takie chełmskie przewozy; ale by nam zazdrościli z okolicznych gmin:)
Komentator: Mat [2013-01-19 13:38:21]
Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł aby ograniczyć koszty związane z KZK GOP. Oby władze tej spółki przychylnie rozpatrzyły ten wniosek. Szkoda, że Wójt nie napisał zbyt dużo o inwestycjach, które czekają nas w 2013 roku. Można liczyć na jakieś dalsze remonty dróg, budowę mieszkań socjalnych itp? Z niecierpliwością czekam na to jak będzie wyglądać tzw. ustawa śmieciowa gdy wejdzie w życie. Ciekawe jak mocno obciąży ona budżety naszej gminy oraz mieszkańców. Pozdrawiam
Komentator: Marta [2013-01-18 10:58:17]
Niedawno przeczytałam (ulotka spółdzielni mieszkaniowej z sąsiedniej gminy), że od 1 lipca cena wywozu nieczystości wzrosnie o 120 procent! Boję się ile to będzie u nas. Bardzo liczę na roztropność naszych władz. Za życzenia optymizmu i opanowania dziękuję. I odwzajemniam
Dodaj swój komentarz