Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Zachwycające piękno

Piękno jesieni zachwyca co roku. I tym razem z początkiem października wkroczyliśmy  w złotą polską jesień, która, jak napisała Maria Jasnorzewska-Pawlikowska:  „chodzi w szalu czerwonym i złotym”. Nic dodać. Jesień była i jest natchnieniem wielu poetów, których utwory  zapadają w pamięci. Żeby wspomnieć choćby  „Wspomnienie” Juliana Tuwima z mimozami, których zwiędłość przypomina „nieśmiertelnik żółty – październik.’’ I chociaż miesiąc zmierza ku końcowi, to jeszcze przez kilkanaście dni „szal” jesieni będzie czerwienił się i złocił.

Tymczasem nadchodzi listopad. Wszyscy pragniemy, aby był lepszy od poprzedniego. Owszem, w ubiegłym roku również  zachwycaliśmy się barwami przyrody, ale COVID-19 mocno dawał się we znaki. Pamiętamy zapewne nasze wyczekiwanie na skuteczne antidotum na koronawirusa.  Marząc o szczepionkach. Wkrótce zaczęły do nas docierać  w wystarczających ilościach. Entuzjazm jednak już na progu lata minął. Jakbyśmy zapomnieli…

Gdy teraz spogląda się na statystyki wydaje się jakby niektórzy (a ciągle jest to spora liczba) chcieli powtórki z ubiegłego roku. Liczba zaszczepionych rośnie tak wolno, że do odporności zbiorowej nadal daleko. Dlatego kolejny raz apeluję: szczepmy się! Możliwości są praktycznie nieograniczone. Przecież  jedynie niecałe dwie dziesiąte procenta  z obecnie chorujących przyjęło szczepionkę. Reszta, czyli de facto: olbrzymia większość zlekceważyło zagrożenie. Lub uznało, że epidemia to wymysł; mniejsza o to kogo. Bo różnie mówią, lecz niekoniecznie mądrze.

Jak co roku zwracam uwagę, że listopad dla Polaków  jest miesiącem szczególnym. We Wszystkich Świętych wspominamy Tych, którzy już od nas odeszli. Odwiedzamy groby najbliższych i zapalamy znicze. Wraca pamięć domu rodzinnego, wspólnych chwil, przeżyć, dokonań, radości, wzruszeń i wspomnień. Podobnie jest w Dniu Zadusznym. Pamiętajmy jednak, że pandemia dalej trwa, a jej czwarta fala wzmaga się niemal z dnia na dzień.  Tym bardziej  proszę, aby pamiętać  o  wymogach sanitarnych, które pozostają niezmienne od początku pandemii.  Bądźmy rozważni!

11 listopada przypada kolejna rocznica odzyskania niepodległości.  Wiem, że wielu z Państwa sięga do naszego wydawnictwa z 2018 roku, którym uczciliśmy setną rocznicę powrotu Polski na mapy świata. Wielu zachowało opracowanie  w domowych bibliotekach, inni przeglądają strony internetowe naszej Gminy.  Historia jednak nie stoi w miejscu i mamy już 103 rocznicę. Jak to bywało w Dniu Niepodległości organizujemy uroczystą wieczornicę w GOK z udziałem  naszej orkiestry, z konkursami dla młodzieży. Warto wziąć udział.

Stanisław Jagoda

 

Komentarze:

Komentator: jan [2021-10-29 21:37:02]
To prawda. Jedni lekce-sobie-ważą inni twierdzą, że pandemia to wymysł. Wszystkich Świętych to czas refleksji o kruchości życia ludzkiego. Warto poważnie pomyśleć ....Polecam i pierwszym, i drugim. Wszystkim!
Komentator: chełmiok [2021-10-29 19:40:15]
Mocno panie wójcie, ale niektórzy chyba chcą powtórki z zeszłego roku! Albo i czegoś gorszego..
Komentator: adam [2021-10-29 19:36:47]
Co do listopada (liśćopada), zgoda. Nazwa ogólnosłowiańska. A czerwone na jesień są buki. Jednak teraz konieczny jest ogniście czerwony alert dla niezaszczepionych. Każdy ma jakiegoś "sceptyka" w rodzinie, w sąsiedztwie. Przekonujmy ile się da! Dla ich i naszego dobra!
Komentator: Bob [2021-10-29 19:25:27]
Żółty to raczej brzoza... Tak myślę
Komentator: Marta [2021-10-29 19:23:27]
Piękny ten szal jesienny J-Pawlikowskiej. Żółty kolor to chyba większość odpadłych liści (liść opadł -za czasem: listopad), ale czerwony..? Grab? Gratuluję Panie Wójcie wyboru cytatów z wierszy znakomitych polskich poetów. Pięknie!
Dodaj swój komentarz