Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Po czterech latach…

Półtora roku temu, konkretnie 30 kwietnia ub. roku pisałem w tym miejscu o realizacji tzw. umowy śmieciowej w naszej gminie.

A propos… Pamiętają Państwo ile wszyscy mieliśmy obaw przed jej wejściem w życie? Mimo, że w lipcu br. minęły cztery lata od  jej wprowadzenia ciągle mamy w pamięci (nierzadko) dosyć dramatyczne relacje mediów o problemach w różnych częściach kraju. Jak pamiętamy przeważały wówczas  wieści o chaosie i o nieprzygotowaniu sporej ilości gmin do tego zadania. Tymczasem w Chełmie Śląskim wdrożenie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przebiegło spokojnie.  I na pewno rewolucji śmieciowej nie było. Po prostu przygotowaliśmy się (m.in.. poprzez konsultacje z Państwem) bardzo dobrze. Nieskromnie dodam – jak zawsze.

We wspomnianym już moim kwietniowym wpisie sprzed półtora roku zaznaczyłem, że aby nie podnosić cen usługi (ustawa funkcjonowała już blisko trzy lata), zmodyfikowaliśmy  zasady oraz limity odbioru odpadów.  Mieszkańcy, którzy je przekraczali uzyskali możliwość oddawania dodatkowych ilości ale za dodatkową opłatą. Równocześnie podzieliłem się z Państwem wiarą, że przypadków naliczania kosztów za nieprawidłową segregacje odpadów, będzie na tyle mało, że wzrostu cen usługi nie będzie. Przyznajmy, że mimo (choćby) inflacji czy większych nakładów gminy na sprawną realizacje usługi przez firmy zewnętrzne i to przez blisko już cztery lata, słowa dotrzymałem.

Jednak 29 grudnia 2016 roku ukazało się Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie sposobu selektywnego zbieranie frakcji odpadów. W czym rzecz? Otóż od 1 stycznia 2018 roku, a więc  już za kilkadziesiąt dni będzie  obowiązywał nowy kontrakt. A w nowych kontraktach samorządy mają obowiązek wprowadzenia zmian w sposobie segregacji (mówiąc kolokwialnie) śmieci m.in. na dodatkowym dostarczeniu i odbiorze pojemników na odpady biodegradowalne. Niestety tym razem wzrosną stawki. W jakim stopniu?

Jeszcze dzisiaj nie mogę podać. Ale już w przyszłym tygodniu Rada Gminy podejmie odpowiednią uchwałą, a do Państwa dotrą bezzwłocznie zawiadomienia. Jak zawsze, kiedy wzrastają opłaty za usługi gminne jest to dla naszej władzy samorządowej duży kłopot. Toteż od roku, czyli od daty ukazania się rozporządzenia ministra, przymierzamy się do nowej sytuacji. Przede wszystkim analizujemy i skrupulatnie liczymy koszty, które gmina musi ponieść i konferujemy z firmami, które odbierają od nas śmieci. Przyznam, że zarówno analizy, jaki i wyliczanie oraz rozmowy z wykonawcami „usługi śmieciowej” nie są ani proste, ani łatwe. Jednak nie ma innego wyjścia. Musimy znaleźć swoisty złoty środek.

Jestem przekonany, że wspólnie z radnymi go znajdziemy.

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Dodaj swój komentarz