Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Arboretum, ale nie tylko

Przy ul. Wieniawskiego na działce gminnej liczącej ok. 1500 m kw. powstanie mini arboretum. Obecnie działka porośnięta jest drzewami, ale w ich miejsce nasadzone zostaną nowe gatunki. I tak w Chełmie Śląskim powstanie swoisty ogródek botaniczny, który - nie wątpię - ucieszy dorosłych, zwłaszcza rodziców najmłodszych, ale przede wszystkim dzieci właśnie.

Nasze arboretum będzie częścią parku, który tworzymy jako zaplecze Gminnego Przedszkola nr. 1. Park sąsiadować będzie z istniejącym ogrodem przedszkolnym, zatem przestrzeń przedszkolna znacznie powiększy się. Zaś dzieci staną się poniekąd twórcami tego specyficznego mini ogrodu. W jaki sposób?  Otóż poszczególne grupy dzieciaków będą miały m.in. swoje rabatki i przez okres swego kilkuletniego pobytu w przedszkolu będą obserwować wzrost roślin, którymi - oczywiście na miarę swoich  możliwości – będą się opiekowały. W parku ponadto powstaną (i powstawać będą) specjalne alejki spacerowe oraz inne atrakcje.

Dlaczego powiększamy przestrzeń GP nr 1? Z prostego powodu - rośnie liczba przedszkolaków. Właśnie zakończyła się rekrutacja na nowy rok szkolny z rekordową ilością 232 dzieci! Do GP nr 2. w Kopciowicach zapisanych zostało jedynie 8 przedszkolaków Uruchomiona zostanie 1 grupa na 5 godzin dziennie. Czyli od godziny  8,00 do 13,00 . Tymczasem przedszkole nr 1 będzie czynne od godz. 7,00 do 17,00.

Dzieci z Kopciowic i Małego Chełmu będą dowiezione. Szczegóły ustalimy z rodzicami.   Przypominam, że pobyt w naszych przedszkolach w godzinach od ósmej do trzynastej jest bezpłatny. Opłata za dodatkowe godziny wynosi 1 zł. Nie dotyczy 6.latków gdyż te dzieci ujęto w subwencji oświatowej.

Wracając do liczby przedszkolaków w obu palcówkach. Mimo zakończonej rekrutacji  nie zamykamy możliwości przeniesienia 8 dzieci z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego do GP nr. 1. Zależy to jednak wyłącznie do decyzji rodziców dzieci.

Właśnie rozpoczęliśmy prace w samym budynku gminnego przedszkola. To spora i złożona logistycznie inwestycja. Przede wszystkim, aby poszerzyć działalność m.in. wskutek utworzenia  nowych grup dzieci (w każdej grupie może być maksymalnie 25 przedszkolaków) z budynku przedszkola wyprowadziły się już: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, pracownicy obsługi finansowej oświaty, a w najbliższym czasie odejdzie do nowej siedziby (do budynku szkól ponadgimnazjalnych przy ul. Techników) Gmina Spółka Komunalna. Warto zaznaczyć, że przeprowadzki odbywają się bardzo sprawnie.

Wracając do zmian w budynku przedszkola… Powstaną 3 nowe sale o najwyższym standardzie dla najmłodszych, które (jak dotąd istniejące) będą podzielone na części do zajęć i do zabawy. Najmłodsi otrzymają sypialnię, czy jak kto woli – leżakownię, gdzie będą odpoczywali po obiedzie, spożytym, jak zresztą wszystkie posiłki, w jadalni na partnerze budynku. Prowadzone będą  dodatkowe zajęcia m.in.  rytmika, gimnastyka korekcyjna czy zajęcia logopedyczne. Planujmy także zorganizowanie sali do zajęć rewalidacyjnych, czyli dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Ponieważ nowy rok szkolny rozpoczyna się już za trzy miesiące, roboty adaptacyjne już trwają. Nie mam wątpliwości, że zdążymy na czas.

Pragnę w  tym miejscu  przeprosić dzieci nieostrożną (ale jak przyznacie nie mogłem jej ominąć) zapowiedzią nowego roku szkolnego, który wszak dla Was jest jeszcze odległy. Jak najbardziej słusznie. Oczywiście -  najpierw będziecie mieli jak najbardziej zasłużone wakacje, których poniekąd pierwszą zapowiedzią jest przypadający nieodmiennie 1 czerwca Dzień Dziecka. Wasz dzień.

 Dlatego składam Wam życzenia codziennej radości, umiejętnego dzielenia czasu na naukę i wypoczynek, samych szóstek na świadectwie, a przede wszystkim abyście kochały i były kochane. Zarówno dzisiaj, jak i jutro czy pojutrze… I tak aż do dnia, w którym uznacie, że nie jesteście już dziećmi. Byle nie stało się tak za wcześnie….

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: adam [2017-06-09 10:44:33]
Zapewnienie dowozu dzieci do przedszkola nr 1 z Chełmu Małego i Kopciowic to bardzo dobra informacja dla rodziców. Gratuluję.
Dodaj swój komentarz