Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Gościnność i uczciwość

Cieszymy się zasłużoną opinią gminy gościnnej. Zapewne niejednokrotnie słyszeliśmy od gości, że czują się w Chełmie Śląskim jak u siebie w domu. Nie ma większej pochwały dla gospodarza.

I tym się szczycimy. I tego nam gratulują goście.

Dlatego jesteśmy dumni z Chełmu Śląskiego. Także z jego dóbr materialnych. Z pięknych zabudowań, obiektów oraz modernizowanej infrastruktury. Większość inwestycji i usług finansujemy (lub współfinansujemy) z budżetu gminy. Konkretnie z naszych podatków.
Dotyczy to również edukacji. Wprawdzie wspieramy się odpowiednimi (nakreślonymi przez ustawodawcę) subwencjami, ale nie są one wystarczające. Są jednak dziedziny, gdzie po prostu żadnego dofinansowania nie ma. Dotyczy to także przedszkoli.

Nasze oba przedszkola utrzymujemy (nie minę się z prawdą stwierdzając, że na wysokim poziomie) wyłącznie z podatków mieszkańców Chełmu Śląskiego. W głównej mierze z części podatków dochodowych każdego z nas. Czyli tych wszystkich, którzy składając roczne zeznania podatkowe (PIT) wpisują jako miejsce zamieszkania naszą gminę. Oznacza to w konsekwencji, że zgodnie z ustawą część z tego typu podatków „wraca” wpływając do budżetu gminy. I dzięki temu możemy m.in. prowadzić przedszkola.

Nie dla wszystkich to jednak jest jasne. Spora część rodziców aktualnie zapisujących dzieci do przedszkola dziwi się, że dla ich pociech może zabraknąć miejsca. Być może już niektórzy z Państwa spotkali się z opiniami, że w poprzek stanęła „bezduszność urzędnicza”. Choć takie określenie jest wygodne, to jednak nieprawdziwe.

Prawdą jest natomiast, że poinformowaliśmy rodziców, którzy w naszej gminie nie są zameldowani lub zameldowani czasowo a w zeznaniach podatkowych podają jako miejsce zamieszkania inną gminę (w wątpliwych przypadkach prosiłem o okazanie pierwszej strony PIT), że byłoby nieuczciwe aby ich dzieci zajmowały miejsca dzieciom mieszkańców Chełmu. Gdyż ta część podatku dochodowego, która niejako wraca do gmin, nie trafia do naszego budżetu, ale zgodnie z dobrowolnie wpisanym adresem podatnika w zeznaniu rocznym, do zadeklarowanego miejsca zamieszkania. To, mówiąc kolokwialnie – tam, a nie tu ich dziecko ma prawo do bezpłatnego przedszkola.

Taka jest zasada transparentności działania. Proszę wierzyć – każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany, ale zasada jest i pozostanie jasna. (Wspólnie zamieszkujemy – wspólnie dzielimy się dobrami). I nie jest zbudowana na egoizmie. Ale na sprawiedliwości i uczciwości.
Nigdy nie dzielimy mieszkańców Chełmu Śląskiego na „naszych” i „obcych”. Nie o to idzie i w tym przypadku. Każdy ma prawo wyboru miejsca zamieszkania. Może dzisiejsi, nazwijmy ich umownie goście, już jutro staną się gospodarzami. Dlaczego nie?
Zapraszamy…

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Zuza [2013-05-23 13:44:18]
Stanowcze stanowisko ale rzeczywiście uczciwe. Cieszymy sie z nawych mieszkańców ale nie z tych "na gapę", niech sie zameldują.
Komentator: Mat [2013-05-19 12:38:25]
To jest najlepsze rozwiązanie :)
Komentator: adam [2013-05-14 09:32:46]
Myślę, że ludzie nie zdawali sobie z tego sprawy. To uczciwe postawienie sprawy, moim zdaniem
Komentator: magda [2013-05-13 21:41:27]
Teraz rozumiem wcześniejsze złości na "bezduszność urzędu" moich znajomych. Zaproszę ich do nas na stałe. Z podatkami :-).
Dodaj swój komentarz