Stanisław Jagoda

Stanisław Jagoda

Wójt Gminy Chełm Śląski,

Absolwent Wydziału Górniczego AGH

Wybierz wpis

Moim zdaniem

utworzony

Jak trzeba

Od ponad dwóch lat żyjemy w stanie kryzysu. Gdy już prawie oswoiliśmy się z pandemią i właściwie zaczęła ona wygasać to pojawiła się kolejna niecodzienna sytuacja. Wszak Rosja napadła na wolny suwerenny kraj. Na naszego sąsiada — Ukrainę. Rozpoczął się exodus ukraińskiej ludności. Głównie matek z dziećmi oraz ludzi starszych.

W chwili gdy piszę te słowa uciekło do Polski ponad 2,5 mln osób. Przybyli do nas jakże często jedynie z „podręcznym bagażem”. A Polska zachowała się jak trzeba. Budząc szacunek całego (niemal) świata. Jak trzeba (bo trudno sobie wyobrazić, że mogłoby być inaczej) zachowują się też mieszkańcy naszej gminy. Sporo z nas przyjęło ukraińskich uchodźców pod swój dach w tych pierwszych – kto wie czy nie najważniejszych – dniach ich życia poza ojczyzną. Daliśmy im poczucie bezpieczeństwa, odpoczynek, opiekę ,szacunek, a nade wszystko dowody przyjaźni.

Również jako samorządowcy zachowujemy się jak trzeba. Spadły na nas nowe obowiązki, które niezwłocznie podjęliśmy. W Urzędzie Gminy rejestrujemy uchodźców  i nadajemy im numery PESEL, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  przyjmuje i rozpatruje wnioski o pomoc materialną dla naszych gości oraz dla naszych mieszkańców zapewniających im zakwaterowanie i wyżywienie. Ukraińskie dzieci uczęszczają do naszych szkół i przedszkola. W celu lepszej komunikacji w Urzędzie Gminy i placówkach oświatowych, zatrudniliśmy w charakterze tłumaczy osoby z Ukrainy znające język polski. Dzięki przychylności Ks. Proboszcza w sali na organistówce  przygotowaliśmy bazę noclegową  dla 30 osób. Dodatkowych 12 miejsc zorganizowaliśmy w remizie OSP. Jesteśmy przygotowani na kolejne wyzwania, choć życzę naszym gościom z Ukrainy aby wojna jak najszybciej się skończyła i mogli wrócić do siebie.

Nowe wyzwania nie wstrzymują zbytnio realizacji naszych bieżących zadań. Trwają inwestycje związane z przebudową  dróg (Orkana i Osada) a także z wyposażeniem naszych budynków użyteczności publicznej w instalacje fotowoltaiczne(dzięki tej inwestycji oraz wcześniejszej wymianie lamp na oprawy typu LED zmniejszą się opłaty za energię elektryczną).

Opracowano projekt budowlany na modernizację obiektu przy ul Techników 18 (planujemy w nim uruchomienie żłobka oraz świetlicy dla seniorów). Wystąpiliśmy o pozwolenie na budowę.

Na ukończeniu jest dokumentacja na budowę sali gimnastycznej przy SP-1. Jeszcze w tym roku planujemy (o ile nie zajdą nieprzewidziane okoliczności) rozpoczęcie tych inwestycji.

Na nadchodzące Święta Wielkanocne wszystkim naszym mieszkańcom oraz gościom życzę zdrowia, wytrwałości, pogody ducha i spokoju.

Wesołych Świąt!

Stanisław Jagoda

Komentarze:

Komentator: Kasia [2022-05-16 12:20:48]
Pozdrawiamy Pana Wójta
Komentator: Aga [2022-04-19 12:28:20]
Święta minęły jak należy. Jak trzeba. Pogoda (nawet) dopisała. Jedynie wojna za wschodnią granicą budziła i ciagle budzi niepokój. Cieszy, że entuzjazm w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców w Polsce nie mija. Trzymajmy tak dalej!
Komentator: Marta [2022-04-11 21:51:42]
Brawo my. Brawo Chełm Śląski. Brawo Polska!
Dodaj swój komentarz